Výborně! Tygři zlomili kletbu prodloužených zápasů a porážejí Kometu 2:1!

Date of publication Author Kateřina Hamplová

Brno/Liberec - Severočeši třetí kolo na moravské půdě zvládli bravurně! Ve druhé minutě otevřel skóre Michal Birner, ale Kometa ještě v první části dokázala srovnat. Výsledek nakonec rozhodl ve 46. minutě samostatný únik Jaroslava Vlacha ve vlastním oslabení! Liberec si tak připisuje velmi důležité vítězství a v semifinálové sérii vede nad Brnem 2:1.

SF3, neděle 07. dubna 2019
1:2
(1:1, 0:0, 0:1)

Branky a nahrávky: 12. O. Němec (M. Erat) – 2. Birner (L. Hudáček), 46. J. Vlach (Lakatoš). Rozhodčí: V. Pešina, O. Hejduk – J. Frodl, T. Pešek. Vyloučení: 5:7. Využití: 1:0. V oslabení: 0:1. Diváci: 7700. Střely na branku: 26:23. Průběh utkání: 0:1, 1:1, 1:2.

HC Kometa Brno

Čiliak (Vejmelka) – O. Němec (A), Baranka, Štencel, Gulaši, Z. Michálek, Bartejs, Malec – Mueller, P. Holík, Zaťovič (A) – Orsava, M. Erat, Plášek ml. – Vondráček, L. Čermák (C), Dočekal – Köhler, Kusko, Mallet.

Will (Schwarz) – Kolmann, Derner, T. Hanousek, Šmíd (A), Havlín, Ševc, Doherty – Ordoš, L. Hudáček, Birner – Lenc, Filippi, M. Kvapil – M. Zachar, P. Jelínek (C), L. Krenželok – Lakatoš, Redenbach, J. Vlach.

Tygři započali první dvacetiminutovku tím nejlepším možným způsobem. Ve druhé minutě se totiž v mezikruží dostal ke kotouči Michal Birner, který po zpracování puku z otočky vystřelil přesně nad Čiliakovu lapačku a poslal svůj tým do vedení! Liberečtí hokejisté dále sužovali Kometu v jejím obranném pásmu a zaměstnávali domácího gólmana, ten však pokaždé stihl včas sklapnout své betony.

Šanci změnit skóre měl z pravé strany Jakub Orsava po nahrávce Martina Erata, ale promáchl. Další potencionálně nebezpečnou akcí zahrozil Martin Zaťovič, který chtěl z pravého kruhu překvapit bekhendem, Roman Will nicméně střelu zastavil svým betonem.

Ve druhé polovině úvodní třetiny se Brno dočkalo své první přesilové hry a moravskému soupeři z ní stačilo pouhých třináct vteřin. Martin Erat kombinoval s Ondřejem Němcem, jenž nakonec vypálil od modré čáry a trefil se přímo do pravého horního rohu liberecké klece – 1:1. O malou chvíli později se do samostatného úniku dostal brněnský Leoš Čermák, ale zakončení mu znemožnil Libor Hudáček, který puk včas před bránou z Čermákovy hokejky vypíchl.

Čtrnáctá minuta umožnila přesilovou hru i Tygrům, ve které po pokusu Tylera Redenbacha z pravé strany zazvonila horní tyč! Kometa se po zbytek oslabení dokázala ubránit, jelikož se několikrát osvobodila. Ke konci třetiny měly oba celky několik šancí, ale oba brankáři byli pozorní a se všemi střelami si bez problému poradili.

Na začátku druhé periody byl Roman Will zaneprázdněn střelou od Zbyňka Michálka z pravého kruhu a následující dorážkou Martina Dočekala, oba útoky však pochytal. Následovalo další liberecké oslabení, které na rozdíl od prvního Tygři zvládli výborně. Dokonce se po vhazování dostali do přečíslení dva na jednoho, ale zakončení Dominika Lakatoše Marek Čiliak dobře viděl. Po této akci vznikla u brněnské svatyně skrumáž, kde proběhla menší šarvátka, a tresty tentokrát padaly na obou stranách.

Při dalším útoku Severočechů sprintoval po levé straně Marek Zachar a přihrál Marku Kvapilovi, ale nadějnou libereckou akci zlikvidovala domácí obrana. Zanedlouho hrála Kometa ve čtyřech, palbu od Tylera Redenbacha však domácí brankář vyrazil horní částí těla a skóre se tak nezměnilo.

Liberci ve druhé polovině chybělo opět několik centimetrů ke skórování, Tomáš Hanousek se totiž objevil v mezikruží před Markem Čiliakem a trefil levou tyč! Liberečtí se tak stávali aktivnějším týmem. Po ztrátě puku domácích dostal Petr Jelínek nahrávku přímo před odkrytou bránu, ale Marek Čiliak se stihl přesunout a gólu zabránil.

V úvodu třetí části přečetl Martin Zaťovič libereckou přihrávku a zkusil vypálit z otočky, puk byl však šťastně tečován holí jednoho z obránců. Na závěr třetiny se hrálo ve čtyřech na obou stranách, kdy se ke střele dostal Martin Erat od pravého mantinelu a Roman Will musel zareagovat svojí vyrážečkou. Poslední minutu do útoku vyjel ještě Michal Birner, ale jeho nahození na druhou tyč nikdo z Libereckých nedokázal dorazit. Lukáš Krenželok poté po chybě brněnské obrany zakončoval bekhendem, ale mířil mimo.

Ve 45. minutě Tygři museli čelit dalšímu provinění. V té chvíli měl šanci domácí americký útočník Peter Mueller, nicméně Roman Will v rychlém reflexu švihl lapačkou a akci zneškodnil. Po dalším vhazování ještě ve vlastním oslabení dokázal výborně uniknout Jaroslav Vlach, který následně pohotovým způsobem poslal kotouč do levého horního rohu, a Liberec rázem vedl 2:1!

Severočeši si tak vytvořili menší klid na duši. Další samostatný únik mohl předvést Tomáš Filippi, ale nebyl v dostatečné rychlosti. Marek Čiliak svůj tým podržel i v další kombinaci Tygrů, kde zakončoval ze středu Radan Lenc. Brno si tak mohlo oddechnout až při své přesilovce, kde se mohlo střelecky pomstít. Tentokrát byl výrazný brankář Roman Will spolu s obětavou tygří obranou, když zabránili akci Petera Muellera s Petrem Holíkem.

V polovině periody se Liberečtí dostali do dalšího přečíslení, ale jejich brusle byly zastaveny ofsajdem. Obrovskou příležitost k navýšení měl Jan Ordoš, který netrefil do prázdné brány odražený kotouč po nájezdu Michala Birnera. Brňanům nezbývalo příliš času a minutu a půl před koncem si vyžádali oddechový čas. Marek Čiliak v závěru opustil svoji klec a domácí celek to zkusil v šesti. I přes prudké střely Ondřeje Němce a Martina Erata si Tygři poslední minuty pohlídali a zaslouženě zvítězili!

Podaří se svěřencům trenéra Filipa Pešána přivézt do Liberce i druhé vítězství? To se dozvíme již v pondělí, čtvrtý zápas se v Brně odehraje od 19 hodin.

„Další extrémně vyrovnaný zápas podobný těm dvěma, které jsme odehráli v Liberci. Dnes se štěstí přiklonilo na naši stranu, možná jsme byli o malinko víc připraveni než domácí a proto jsme dnes vyhráli.“

Kamil Pokorný
„Myslím si, že z těch tří zápasů to bylo nejbojovnější utkání, že ty první dvě byla trošku více hokejovější. My jsme málo dostávali kotouče do předbrankového prostoru, soupeř nám zblokoval spoustu střel a samozřejmě nám nepomohl ani úvodní rychlý gól. Ale potom to bylo hodně vyrovnané a rozhodla naše přesilová hra. Jedna chybička a ztratili jsme zápas. Samozřejmě někdo 2:1 po dnešku vést musel a na zítra se nachystáme před domácím publikem vyhrát.“