Výhra na úvod! Tygři vstřelili Spartě pět branek a vedou 1:0

Praha/Liberec - Svěřenci trenéra Patrika Augusty si vstup do semifinále lépe představovat ani nemohli. Po první třetině sice prohrávali o jednu branku, v prostřední části hry ale vyrovnali a v třetí dvacetiminutovce čtyřmi góly zvrátili vývoj utkání na svou stranu. Své první góly v play-off vstřelili mladíci Adam Najman s Jakubem Rychlovským, hattrickem zazářil Jaroslav Vlach.

SF1, sobota 03. dubna 2021
1:5
(1:0, 0:1, 0:4)

Branky a nahrávky: 20. Řepík (Horák, Sobotka) – 33. Najman (Gríger), 42. J. Vlach (Derner, P. Jelínek), 49. Rychlovský (R. Pavlík), 55. J. Vlach (D. Špaček), 60. J. Vlach (D. Špaček, Lenc). Rozhodčí: Šír, Kika – Gebauer, Hlavatý. Vyloučení: 3:3. Využití: 0:1. V oslabení: 0:0. Diváci: Bez diváků. Střely na branku: 26:31. Průběh utkání: 1:0, 1:5.

Salák (Machovský) – Tomáš Dvořák, Jurčina (A), Polášek, Košťálek, Němeček, T. Pavelka, M. Jandus – Sobotka, Horák, Řepík (A) – Buchtele, Tomášek, Forman – Rousek, Pech (A), Zikmund – Dvořáček, Sukeľ, Kudrna.

Kváča (J. Pavelka) – Vitásek, Knot, Rosandić, Kolmann, Derner, T. Hanousek, Havlín – Birner (A), A. Musil, Lenc – Najman, Gríger, Bulíř – J. Vlach, P. Jelínek (C), D. Špaček – Rychlovský, Šír, R. Pavlík.

Už úvod utkání ukázal, že v této sérii bude k vidění hokej ve velmi rychlém tempu. Zpočátku byli mírně aktivnější Tygři, kteří si také vypracovali první větší šanci. Jakub Rychlovský se ocitl sám před brankou, z bezprostřední blízkosti ale Alexandera Saláka nepřekonal. Zanedlouho byl ještě blíže ke gólu Lukáš Derner, jehož nenápadné nahození z levé strany orazítkovalo tyč sparťanské branky.

I Pražané si ale vytvořili několik zajímavých příležitostí a postupem času začali získávat mírnou převahu. Do dobré pozice se dostal Matúš Sukeľ, jenže Petr Kváča jeho pokus z pravého kruhu vyrazil. Necelou minutu před první sirénou už ale liberecký gólman přece jen inkasoval. Roman Horák zpoza branky poslal kotouč do brankoviště, kde se nejlépe zorientoval Michal Řepík, jenž díky svému důrazu otevřel skóre utkání - 1:0.

Jaroslav Vlach o dění v kabině po úvodní části hry:

„V první přestávce jsme si v kabině říkali, že musíme pokračovat v té aktivní hře. Důležitá byla trpělivost, věřili jsme, že vyrovnáme, což se nám naštěstí v druhé třetině podařilo a v té třetí jsme to zvrátili na naši stranu.“

Hned na začátku druhé třetiny byla k vidění první přesilovka zápasu, k dispozici ji měla Sparta, největší šanci si ale paradoxně vypracovali Tygři. Adam Musil vyřešil rychlý protiútok tvrdou střelou, s kterou si však Salák poradil. Do podobného přečíslení se zanedlouho dostala dvojice Adam Najman - Michal Bulíř. Nakonec zakončoval první jmenovaný, jenže ani on na domácího gólmana nevyzrál.

V 33. minutě už se ale Tygři mohli radovat. Dávid Gríger si výborně podržel kotouč a z pravé strany ho předložil volnému Adamu Najmanovi, který už tentokrát Saláka prostřelil a svým prvním kariérním gólem v play-off vyrovnal skóre utkání - 1:1. Vzápětí si ale Pražané mohli vzít vedení zpět na svou stranu, když Michal Řepík hezkou křižnou přihrávkou našel Vladimíra Sobotku, jenže ten proti Kváčovi nebyl úspěšný. Po druhé dvacetiminutovce se tak do kabin šlo za vyrovnaného stavu.

Tygři oslavují vyrovnávací branku

Do třetí části hry vstoupili Severočeši velmi aktivně a odměna na sebe nenechala dlouho čekat. Obránce Lukáš Derner si sjel až do prostoru levého kruhu, odkud sice Saláka nepřekonal, jenže puku se zmocnil Jaroslav Vlach, který využil toho, že domácí gólman vyjel mimo brankoviště a poslal kotouč do odkryté branky - 1:2. A zanedlouho bylo na liberecké střídačce ještě veseleji. Po dalším dobrém střídání čtvrté liberecké formace z pravé strany vypálil Jakub Rychlovský a kotouč díky výborné cloně Jana Šíra skončil až v síti - 1:3!

Pražané následně začali více útočit, Tygři ale dobře bránili střední pásmo a svého soupeře k žádným větším šancím nepouštěli. Hosté navíc hrozili z rychlých protiútoků a po jednom takovém přišla další rána pro domácí. Daniel Špaček při přečíslení 2 na 1 hezky nahrál Jaroslavu Vlachovi, jenž rychlou střelou z první přidal svůj druhý gól v utkání - 1:4. Sparťané se už na závěrečný tlak nezmohli, naopak Liberečtí ještě přidali pátou branku. V přesilovce 4 na 3 se do přihrávky Michala Birnera opřel Jaroslav Vlach, který další krásnou ránou zkompletoval hattrick. Svěřenci trenéra Patrika Augusty se tak po skvělém týmovém výkonu ujali vedení v sérii.

„Myslím si, že jsme odvedli velmi kvalitní výkon. Rozhodla naše produktivita, nebylo to vůbec lehké. Je to ale samozřejmě jen první utkání, které je už teď za námi, a my pokračujeme dál. “

Miloslav Hořava
„Bylo to velice těžké utkání, což jsme samozřejmě očekávali. Klíčová byla naše nepovedená třetí třetina. Za stavu 1:0 jsme měli pár šancí, které jsme nevyužili. To je ale play-off, teď prohráváme 0:1 a už se soustředíme na zítra. “