Stoprocentní efektivita v přesilovkách rozhodla o obratu proti Plzni

Date of publication Author Kryštof Havíř

Plzeň/Liberec — Svěřenci Patrika Augusty před reprezentační přestávkou zvládli důležitý souboj s plzeňskou Škodovkou. Z nepříznivého stavu 0:2 obrátili na 4:2 díky třem přesilovkovým trefám a vrátili se tak v tabulce na pátou příčku.

45. kolo, neděle 05. února 2023
2:4
(2:1, 0:1, 0:2)

Branky a nahrávky: 8. Rekonen (Baránek, Zámorský), 18. Hrabík (Blomstrand, Baránek) – 20. Flynn (Balinskis, A. Najman), 26. Filippi (Melancon, Birner), 49. Filippi (Ordoš, Birner), 53. Ordoš (Rychlovský, Jelínek). Rozhodčí: Hradil, Jaroš – Brejcha, Malý. Vyloučení: 5:5. Využití: 1:3. V oslabení: 0:0. Diváci: 4237. Střely na branku: 33:24. Průběh utkání: 2:0, 2:4.

HC Škoda Plzeň

Mi. Svoboda (Pavlát) – Baránek, Zámorský, Jaroměřský, Piskáček (A), Houdek, Kvasnička – Hrabík, Suchý, Pour – Schleiss (C), Honejsek, Rekonen – Holešinský, Mertl (A), M. Beránek – A. Dvořák, Bitten, Blomstrand

Kváča (Král) – Balinskis, Nedomlel, Derner, Melancon, Ivan, Kolmann, Štibingr – Birner (A), Filippi, Faško-Rudáš – Frolík, A. Najman, Flynn – Ordoš, Jelínek (C), Rychlovský – Vlach, Šír (A), Dlouhý.

První třetina patřila jasně domácím. Ti často okupovali obranné pásmo šelem a pravidelně zaměstnávali Petra Kváču. Tuto herní převahu v osmé minutě přetavil ve vedení Aleksi Rekonen, jenž se po ráně Baránka od modré nejlépe zorientoval v předbrankovém prostoru. Západočeši pokračovali v ofenzivní činnosti i nadále. První početní výhodu zápasu využil Kryštof Hrabík, když vychýlil Blomstrandův projektil za záda libereckého fantoma. Dvoubrankový náskok však Tygři dlouho strpět nehodlali a minutu před přestávkou rovněž skórovali z přesilovky. Na konci kombinace stál kanonýr Oscar Flynn, jehož dělovka z kruhu se po cestě otřela o horní tyčku.

Na závěr první dvacetiminutovky navázal náš tým v té druhé, kde měl nad soupeřem navrch. A lepší herní projev přinesl kýžené ovoce. Ze stejného místa jako předtím pálil Flynn tentokrát vyrovnal Tomáš Filippi a využil i druhou početní výhodu svého týmu. Plzeň se sice po liberecké brance herně zvedla, vždy ale při útočných pokusech narazila na skvěle chytajícího Petra Kváču. Ten se nejvíce blýsknul proti šanci Tomáše Mertla. Po pokusu Jaroměřského se kotouč odrazil právě ke zkušenému plzeňskému forvardovi, před kterým zívala poloprázdná branka. Kváča ale v tygřím skoku vyrazil maskou touš mimo a i proto se šlo do poslední třetiny za stavu 2:2.

Ve třetím dějství šelmy obrat dokonaly. Ani třetí liberecká přesilovka nezůstala nevyužitá, když za Svobodu dorazil Ordošovu dorážku Tomáš Filippi. Necelé čtyři minuty nato už to navíc bylo 4:2. Petr Jelínek sebral rozehrávajícímu plzeňskému bekovi puk a posunul ho na Jakuba Rychlovského a Jana Ordoše, kteří si pryž prohodili, aby mohl druhý jmenovaný zakončit do poloprázdné klece. Soupeř to ale nevzdal a vypracoval si několik nebezpečných situací. Jak šance Honejska, tak Schleisse ale vždy skončily na částech výstroje libereckého gólmana. Tygři tak zvládli čtvrté měření sil s Plzní, ze kterého si po výhře 4:2 odvezli cenné tři body.

„Musím uznat, že dlouho nás tak nikdo nepřehrával v první třetině jako dnes Plzeň. Hráli agresivně. Pro nás bylo důležité, že se nám povedlo vstřelit branku, která byla pro vývoj zápasu hodně důležitá. Od druhé třetiny jsme udělali nějaké změny a v naší hře se to projevilo. Zjednodušili jsme hru, udrželi jsme kotouče, dohrávali jsme více souboje a pomohli jsme si přesilovými hrami. Respekt do kabiny, jak kluci zvládli druhou a třetí třetinu.“

Petr Kořínek
„První třetina byla z naší strany dobrá. Hráli jsme nátlakový hokej, udrželi jsme se v útočném pásmu na kotouči, avšak podařilo se nám dát jen dvě branky a v závěru jsme inkasovali gól na 1:2. Hokej se hraje na šedesát minut a my jsme pak zcela přestali hrát. Speciální týmy rozhodují a my jsme dnes v oslabení inkasovali tři branky. Taktéž jsme měli šance v početní výhodě, bohužel jsme je nevyužili a soupeř nás poté ještě potrestal.“