Bílí Tygři Liberec

Historie

Před extraligou

Lední hokej má ve městě pod Ještědem velkou tradici, první hokejový klub zde vznikl v roce 1934 a jeho předsedou se stal Karel Novotný. První liberečtí hokejisté přitom nastupovali pod hlavičkou SK Rapid Horní Růžodol. Poté byla činnost klubu na několik let přerušena, postup do divize překazila okupace a následně 2. světová válka.

Po jejím skončení existovaly v Liberci tři hokejové oddíly, konkrétně Rapid, Slávia a SNB. Z nich byly v roce 1953 vytvořeny Jiskra Kolora a Tatran, které hrály divizní soutěž. Díky výstavbě zimního stadionu v roce 1956 se vytvořil sloučením obou oddílů jeden – Lokomotiva Liberec. V roce 1961 došlo ke změně názvu na HC Stadion Liberec, jenž poté hrával převážně 1. ČNHL a 2. ligu. Klub patřil v 70. letech k předním družstvům naší druhé nejvyšší soutěže a v jeho mládežnických mužstvech byl vychován nejeden výborný hokejista. Tito hráči šířili slávu libereckého hokeje i v jiných týmech.

Ústup v osmdesátých letech

Od roku 1985 do roku 1994 se liberecký hokej dostal vinou finanční nejistoty na nižší úroveň především u dospělého hokeje. "A" mužstvo působilo v ryze amatérských podmínkách ve 2. lize a pouze úroveň a výsledky mládeže se podařilo udržet na vyšší úrovni. Celé toto období způsobilo ztrátu divácké přízně a prestiže v hokejovém hnutí.

Díky vstupu Petra Syrovátka a jeho společníků Františka Vozky a Jaroslava Kasíka do hokejového klubu začalo od roku 1994 vzestupné období hokeje v Liberci. Cílem této trojice bylo pozvednout liberecký hokej opět výše s využitím dobře fungující práce s mládeží. Klub tímto krokem zároveň získal významného sponzora, který nejen finančními prostředky, ale i změnami v organizaci a řízení, postupnými kroky budoval klub, který se měl dostat znovu do povědomí hokejové veřejnosti. Prvním krokem byl postup do 1. ligy v sezóně 1994/1995, na který navazovaly další mimořádné úspěchy v následujících letech, zejména 2. místo v sezóně 1997/98 a účast ve finále play-off 1. ligy v ročníku 2000/01.

HC Stadion se mění v Bílé Tygry

Po skončení sezóny 1999/2000 byla v klubu vyhlášena široká diskuse pro získání nových podnětů k práci. Jedním z výsledků této debaty bylo rozhodnutí o celkové změně image klubu, a tak 21. srpna 2000 bylo představeno nové logo a nový název Bílí Tygři Liberec. Spolu s těmito změnami se práce v klubu zaměřila nejen na sportovní stránku své činnosti, ale i na propagaci klubu a především získávání diváků a dalších příznivců a partnerů pro zajištění kvalitních sportovních výsledků, ale i přitažlivé zábavy s účastí velkého množství diváků. I tato práce se v průběhu sezóny 2000/01 rozběhla postupnými kroky a vyvrcholením této činnosti byla účast libereckého celku v play-off 1. ligy, ve kterém postupně nacházelo cestu do Svijanské Arény až 5 000 diváků.

V první sezóně pod novým názvem obsadili Tygři v základní části první ligy 2. místo a následně ve finále play-off 1. ligy podlehli Chomutovu. V sezóně 2001/2002 dokázali Bílí Tygři zvítězit v základní části prvoligové soutěže, ve finále play-off pak přehráli Jihlavu a postoupili tak do baráže o extraligu. Soupeřem jim bylo Kladno, mužstvo s bohatou hokejovou tradicí. Tygři zahájili tuto sérii dvěma vítězstvími na ledě svého soupeře, což bylo optimistickým signálem do dalších bojů. V nich Tygři dokázali Kladno porazit a vstoupit tak mezi elitu českého hokeje.

Pro sdílení musíte povolit cookies sociálních sítí. Detaily a nastavení

Sdílet

Nejnovější video

Petr Jelínek se loučí s fanoušky

Nejnovější články

Off Party znovu slavila úspěch! Tygři se podepsali mnoha fanouškům

Je tu 2. série oficiálních extraligových kartiček pro sezonu 2022/23!

Kváča se loučí s Tygry. Chci se posunout dál, Liberci patří velký dík, říká

Z našeho fanshopu

Šála PO 2023

320 Kč
Koupit

Šňůrka na krk PO 2023

70 Kč
Koupit

Kšiltovka bílá lesklá modré logo

330 Kč
Koupit

Vlajka na auto malá bílá

120 Kč
Koupit