Před extraligou

Lední hokej má ve městě pod Ještědem velkou tradici, první hokejový klub zde vznikl v roce 1934 a jeho předsedou se stal Karel Novotný. První liberečtí hokejisté přitom nastupovali pod hlavičkou SK Rapid Horní Růžodol. Poté byla činnost klubu na několik let přerušena, postup do divize překazila okupace a následně 2. světová válka.

Po jejím skončení existovaly v Liberci tři hokejové oddíly, konkrétně Rapid, Slávia a SNB. Z nich byly v roce 1953 vytvořeny Jiskra Kolora a Tatran, které hrály divizní soutěž. Díky výstavbě zimního stadionu v roce 1956 se vytvořil sloučením obou oddílů jeden – Lokomotiva Liberec. V roce 1961 došlo ke změně názvu na HC Stadion Liberec, jenž poté hrával převážně 1. ČNHL a 2. ligu. Klub patřil v 70. letech k předním družstvům naší druhé nejvyšší soutěže a v jeho mládežnických mužstvech byl vychován nejeden výborný hokejista. Tito hráči šířili slávu libereckého hokeje i v jiných týmech.

Ústup v osmdesátých letech

Od roku 1985 do roku 1994 se liberecký hokej dostal vinou finanční nejistoty na nižší úroveň především u dospělého hokeje. "A" mužstvo působilo v ryze amatérských podmínkách ve 2. lize a pouze úroveň a výsledky mládeže se podařilo udržet na vyšší úrovni. Celé toto období způsobilo ztrátu divácké přízně a prestiže v hokejovém hnutí.

Díky vstupu Petra Syrovátka a jeho společníků Františka Vozky a Jaroslava Kasíka do hokejového klubu začalo od roku 1994 vzestupné období hokeje v Liberci. Cílem této trojice bylo pozvednout liberecký hokej opět výše s využitím dobře fungující práce s mládeží. Klub tímto krokem zároveň získal významného sponzora, který nejen finančními prostředky, ale i změnami v organizaci a řízení, postupnými kroky budoval klub, který se měl dostat znovu do povědomí hokejové veřejnosti. Prvním krokem byl postup do 1. ligy v sezóně 1994/1995, na který navazovaly další mimořádné úspěchy v následujících letech, zejména 2. místo v sezóně 1997/98 a účast ve finále play-off 1. ligy v ročníku 2000/01.

HC Stadion se mění v Bílé Tygry

Po skončení sezóny 1999/2000 byla v klubu vyhlášena široká diskuse pro získání nových podnětů k práci. Jedním z výsledků této debaty bylo rozhodnutí o celkové změně image klubu, a tak 21. srpna 2000 bylo představeno nové logo a nový název Bílí Tygři Liberec. Spolu s těmito změnami se práce v klubu zaměřila nejen na sportovní stránku své činnosti, ale i na propagaci klubu a především získávání diváků a dalších příznivců a partnerů pro zajištění kvalitních sportovních výsledků, ale i přitažlivé zábavy s účastí velkého množství diváků. I tato práce se v průběhu sezóny 2000/01 rozběhla postupnými kroky a vyvrcholením této činnosti byla účast libereckého celku v play-off 1. ligy, ve kterém postupně nacházelo cestu do Svijanské Arény až 5 000 diváků.

V první sezóně pod novým názvem obsadili Tygři v základní části první ligy 2. místo a následně ve finále play-off 1. ligy podlehli Chomutovu. V sezóně 2001/2002 dokázali Bílí Tygři zvítězit v základní části prvoligové soutěže, ve finále play-off pak přehráli Jihlavu a postoupili tak do baráže o extraligu. Soupeřem jim bylo Kladno, mužstvo s bohatou hokejovou tradicí. Tygři zahájili tuto sérii dvěma vítězstvími na ledě svého soupeře, což bylo optimistickým signálem do dalších bojů. V nich Tygři dokázali Kladno porazit a vstoupit tak mezi elitu českého hokeje.

Trénink pohledem T.J. Melancona