Ročník 2014-2015

zápasy / tabulka

Soupiska

Brankáři: J. Lašák, M. Schwarz, V. Vaněček
Obránci: L. Derner, P. Gřegořek, T. Havlín, D. Kajínek, P. Kolmann, M. Plutnar, J. Říha, R. Šimek, M. Škoula, P. Ulrych, O. Vitásek, T. Voráček, J. Výtisk (C)
Útočníci: M. Bakoš, J. Balaštík, M. Bartek, T. Bulík, M. Bulíř, A. Dlouhý, T. Filippi, D. Hrníčko, K. Jass, P. Jelínek, V. Jonák, J. Kalfiřt, P. Kica, L. Krenželok, D. Lakatoš, J. Mikyska, D. Miškovský, M. Psota, B. Radivojevič, T. Urban, J. Valský, P. Vampola, J. Víšek, J. Vlach

Realizační tým na konci sezóny

Trenéři: Filip Pešán
Asistent trenéra: Vladimír Čermák
Masér: Jiří Jaroš
Kustod: Emil Šostý
Vedoucí týmu: Tomáš Krupka
Doktor: MUDr. Dušan Morman
Fyzioterapeuti a kondiční trenéři: Bc. Daniel Obyt, Tomáš Krámský

Do ročníku 2014/2015 vstupovali Tygři s jednoznačným cílem. Konečně po několika letech prolomit brány play-off, do jehož hlavní části se jim nedařilo proniknout. Hráči dokonce podepsali před vedením slib s jasným zněním: „Play-off je náš cíl!“

K tomu směřovali také podle sestavení kádru. Před sezonou podepsal nový dvouletý kontrakt Ján Lašák, který v předchozí sezoně výraznou měrou přispěl k postupu do předkola play-off, defenzivní řady zase vystužil velezkušený Martin Škoula. Kombinace zkušeností a dravého mládí měla tým konečně dovést k dosažení nejvyšších cílů.

Po mnoha letech došlo také ke změně kapitána. Po Petru Nedvědovi, který na konci předchozího ročníku po dlouhém rozvažování ukončil kariéru, naskakoval s „céčkem“ na hrudi obránce Jan Výtisk.

Bílí Tygři se kromě extraligy představili také v prestižní hokejové Lize mistrů, v jejímž rámci přivítali na domácím kluzišti známé celky, jako Kärpät Oulu, Košice nebo kolínské Žraloky, s pozdějším semifinalistou Kärpätem dokonce do posledního kola bojoval o postup do vyřazovacích fází.

Zato vstup do extraligové sezony se Liberci příliš nevydařil. Nedařilo se jim uhrát delší sérii výher a po deseti odehraných zápasech přetekla trpělivost vedení, které se rozhodlo odvolat trenéra Pavla Hynka a nahradit ho Rostislavem Čadou. Ten měl již na kontě mnohé zkušenosti například z KHL a jiných zahraničních soutěží.

Kromě něj v průběhu sezony dorazili do Liberce další posily, postupně přicházeli Martin Bakoš, Branko Radivojevič nebo Jaroslav Balaštík, Tygři se ale stále pohybovali pouze v desítce a po šestém místě, zajišťujícím přímý postup do play-off, spíše pošilhávali, než že by ho přímo atakovali.

Pak ale v průběhu ledna přišla černá série. Liberečtí šestkrát v řadě prohráli, ze zdravotních důvodů skončil trenér Čada a také předkolo play-off se začalo vzdalovat. Pod novým koučem Pešánem se sice ještě mužstvo nadechlo k náporu, nakonec ale na Tygry zbyly pouze boje v play-out, které i s omlazeným kádrem zvládli.

Nejproduktivnějším hráčem a dle hlasování fanoušků také „Tygrem roku“ byl Tomáš Filippi, který po sezoně zamířil do ruského Magnitogorsku. Potěšil také Radim Šimek, který se postupně vyšvihnul až do reprezentace, na jejíž kemp byl po sezoně s Filippim a Jakubem Valským pozván.

Po nepodařeném ročníku se v týmu událo několik změn, přičemž největší z nich byla nová funkce pro kouče Filipa Pešána. Ten se stal zároveň sportovním manažerem týmu a bude tak mít větší vliv na tvorbu celého mužstva. Zejména v jeho rukách tak bude třímán osud následující sezony.

Tygří juniorka prošla fyzickými testy PČR