Ročník 2012-2013

zápasy / tabulka

Soupiska

Brankáři: O. Pavelec, M. Pinc, M. Schwarz, T. Vošvrda
Obránci: M. Čakajík, J. Cebák, J. Čutta, L. Derner, D. Havíř, J. Holub, A. Jánošík, D. Kajínek, P. Kolmann, J. Moravec, R. Šimek, L. Šmíd, D. Štich, P. Ulrych, O. Vitásek, J. Výtisk
Útočníci: M. Bárta, D. Bortňák, T. Bulík, M. Bulíř, R. Duda, A. Dušek, T. Filippi, P. Galamboš, V. Jonák, P. Kica, L. Krejčík, J. Kudrna, P. Nedvěd (C), T. Netík, Š. Novotný, T. Pospíšil, M. Psota, W. Simmonds, D. Špaček, Ch. Stewart, T. Urban, L. Vantuch, J. Víšek, J. Vlach, R. Vlach

Realizační tým na konci sezony

Trenéři: Pavel Hynek
Asistent trenéra: Milan Černý
Masér: Jiří Jaroš
Kustod: Emil Šostý
Vedoucí týmu: Tomáš Krupka
Doktor: MUDr. Dušan Morman
Fyzioterapeuti a kondiční trenéři: Bc. Jan Krňoul, Tomáš Krámský

Do své jedenácté extraligové sezóny vstoupili Bílí Tygři pod vedením nového hlavního trenéra Mariana Jelínka, který měl k dispozici opět o něco mladší kádr než v loňských sezónách. Tým před sezónou opustili tři ostřílení hráči s reprezentačními zkušenostmi – Milan Bartovič, Marek Trončinský a Tomáš Vak. Větší prostor dostala dorůstající generace hráčů z juniorky a farmy Benátek nad Jizerou. 20. ročník samostatné české extraligy výrazně okořenila výluka NHL. Do nejvyšší soutěže zavítali nejen nejlepší čeští hokejisté, ale i hráči z Kanady a USA. Dres Bílých Tygrů oblékl liberecký odchovanec Ladislav Šmíd a po krátké chvíli tým doplnil také brankář Ondřej Pavelec a kanadští útočníci Wayne Simmonds a Chris Stewart. Ovšem s výjimkou Ladislava Šmída se zámořským posilám v Liberci příliš nedařilo. Mnohem lépe se v Liberci vedlo Tomáši Netíkovi (byť to bylo jen krátké angažmá) a hlavně dvacetiletému Tomáši Filippimu, který v sezóně patřil mezi pět nejlépe bodujících Tygrů.

Do extraligy sice Bílí Tygři vstoupili výhrou, ovšem v následujících sedmnácti utkáních se z vítězství radovali jen ve třech případech. Tato bilance znamenala propad tabulkou na předposlední místo a také odvolání trenéra Jelínka. Jeho místo zaujal do té doby asistent Filip Pešán a realizační tým byl doplněn o nového asistenta Milana Černého. Pod vedením nové trenérské dvojice se tým nedokázal dostat z výsledkové krize a stále setrvával na předposlední příčce extraligové tabulky. Na konci ledna přišla další trenérská rošáda, kdy Filipa Pešána nahradil Pavel Hynek. Přišli také změny v kádru. Tým postupně opustili Jan Holub, Roman Vlach, David Havíř a také brankář Marek Pinc. Ten zamířil do Sparty Praha a opačným směrem putoval Marek Schwarz. Vedení klubu posílilo hlavně v útočných řadách, kdy angažovalo zkušeného bouřliváka Radka Dudu a také pracanty Tomáše Bulíka a Pospíšila. Všechny tyto změny znamenaly výrazné zlepšení herního projevu. Tygři postupně stahovali ztrátu, ale na postup do předkola play-off to nestačilo. Poprvé ve své historii tak Liberec musel účinkovat v play-out.

V průběhu skupiny dokázal tým Bílých Tygrů smazat náskok Karlových Varů a dostat se na 12. pozici, která by mu zajistila klidný konec sezóny. V posledním utkání ovšem přišla prohra v Brně a Tygři putovali do baráže. Ve skupině o udržení v extralize se střetli s extraligovým Chomutovem a prvoligovou Mladou Boleslaví a Olomoucí. Před posledním utkáním play-out měli tři týmy shodný počet bodů a tedy stejnou šanci na udržení extraligové příslušnosti. Liberec nakonec v infarktovém závěru poslední utkání zvládl, když porazil Mladou Boleslav 2:0 a zajistil si tak setrvání v nejvyšší soutěži. Nejhorší extraligová sezóna v historii klubu měla šťastný konec.

Slavná trojice aneb selská jízda