Doktoři: MUDr. Dušan Morman, MUDr. Roman Mizera
Fyzioterapeuti: Vítek Jančařík
Skill coach: Jiří Bermann

Návrat diváků

Jeden z hlavních příběhů tohoto ročníku, který je navíc společný pro všechny týmy, napsali sami fanoušci. Zatímco drtivou většinu loňského roku zely tribuny všech stadionů naprostou prázdnotou, letos se příznivci na svá místa vrátili. Velkou část sezóny byla kapacita v arénách omezená, před play-off ale došlo k rozvolnění opatření proti pandemii a na vyřazovací boje tak mohlo být opět plno.

Proces

Úvodní kola sezóny 2021/22 Tygrům vyšla, i přes výhry však sami hráči nebyli s hrou spokojeni. A poté to přišlo. Liberečtí na přelomu září a října prohráli deset zápasů z jedenácti a v tabulce se propadli až na samotnou hranici postupu do play-off. Svěřenci Patrika Augusty se však poté začali postupnými krůčky zvedat. Tvrdou a poctivou prací se tým neustále zlepšoval a stoupal tabulkou vzhůru.

Šelmy si poté ještě prošly menší krizí okolo silvestra, jejich progres se ovšem nezastavil. Forma stále stoupala a do posledních kol byli Severočeši ve hře o postup do elitní čtyřky. To se jim však nakonec nepovedlo a základní část zakončili na sedmém místě.

Nejlepší střelci Tygrů v základní části - Tomáš Filippi a Jaroslav Vlach

Mladé pušky na scéně

Během základní části se liberecká soupiska potýkala s četnými zraněními, a tak dostali více prostoru mladí hráči. A to jak borci, kteří si pevné místo v „A“ týmu vybojovali už minulý rok, tak i ti, jež byli povolání z Benátek. Tygří naděje nabídnutou šancí nepohrdly a důvěru realizačnímu týmu splácely ve velkém.

Najednou tak už mladé pušky neplnily pouze role hráčů na černou práci, ale také rozhodovaly zápasy důležitými góly. V nastoleném trendu poté „mlaďasové“ pokračovali i v play-off, v němž se rovněž řadili mezi klíčové hráče mužstva.

Trenér Patrik Augusta o výkonech mladíků
Měli sice pomalejší rozjezd, to ale vycházelo také z výkonů, které jsme měli jako celek. Poté se jejich hra zlepšila a svým zápalem mužstvu hodně pomohli.

Drama s Kometou

Vyřazovací boje tentokrát zahajoval tým z města pod Ještědem v předkole, v němž narazil na brněnskou Kometu. První dvě utkání vyzněla lépe pro domácí Liberec, který před svými fanoušky vyhrál oba dva duely. Obzvlášť druhé vítězství bylo velmi cenné, neboť Jakub Klepiš vyrovnával až v poslední minutě a následné prodloužení rozsekl Martin Faško-Rudáš.

Své území si ale následně pohlídali i Jihomoravané, kteří si tak vynutili páté střetnutí. Tygři se ani přes ztrátu dvou mečbolů nezlomili a rozhodující bitvu zvládli. Po výhře 6:1 se tak mohli radovat z postupu do čtvrtfinále.

Postupová radost Bílých Tygrů

Na hraně možností

V dalším kole narazili svěřenci Patrika Augusty v repríze loňského semifinále na Spartu. Ta ovládla úvodní dvě střetnutí a do Liberce si přivezla náskok 2:0. Po nepovedených zápasech v Praze se sice Severočeši zvedli, jenže padli i ve třetím utkání a měli tak nůž na krku. V následujícím duelu ale vyřazení odmítli.

Pátá bitva série se poté zapsala do historie nejen obou týmů, ale i českého hokeje. Když totiž v polovině druhého dějství Sparta vyrovnala na 4:4, skóre se dalších více jak šedesát minut nepohnulo. Druhý nejdelší zápas v historii extraligového play-off nakonec dospěl až do třetího prodloužení a 104. minuty, v níž soupeři vystřelil postup Tomáš Pavelka.

Tomáš Filippi po konci série se Spartou
I když se to říká blbě, byli jsme Spartě vyrovnaným soupeřem a můžeme odejít s hlavou nahoře. Semklo se dvacet dva borců a byla z toho krásná show pro lidi. Škoda, že to skončilo už ve čtvrtfinále.

Last dance

Touto zdánlivě nekonečnou bitvou skončila pouť v uplynulé sezóně, Tygři ale se ctí bojovali až do úplného konce. Nezapomenutelný duel, jenž skončil chvíli před půlnocí, byl také „posledním tancem“ pro libereckého obránce Ladislava Šmída. Zkušený bek už před začátkem ročníku oznámil, že tento bude jeho poslední. V jeho průběhu se mu sice opět nevyhnulo zranění, zvládl se ovšem vrátit a obzvlášť v play-off patřil opět k hlavním postavám týmu.

Ladislav Šmíd po svém posledním utkání
Musím říct, že i když jsme nevyhráli titul, což byl můj cíl na začátku sezóny, tak to byla koncovka poměrně sladká. Na tenhle zápas budu vzpomínat do konce života. Jsem na tým ohromně hrdý.

A s kariérou se nakonec rozloučil ve velkém stylu. Přestože Liberec vypadl už ve čtvrtfinále, obsadil Šmíd v rámci vyřazovacích bojů první místo v bodování obránců, když si připsal jeden gól a osm asistencí. Ve svém posledním zápase navíc překonal extraligový rekord v počtu odehraných minut v jednom utkání.

Taková tedy byla cesta Bílých Tygrů Liberec v sezóně 2021/22. Po měsíčním volnu se však již v pondělí vydají na tu další. Kam je nakonec dovede, si budeme ale muset ještě počkat...