Reportáž

Rozpačitý úvod vystřídala závěrečná radost! Liberec vyhrál ve Zlíně a potřetí v řadě slaví

Zlín/Liberec – Bílí Tygři plují na vítězné lodi. Svěřenci trenéra Pavla Hynka vyhráli v devětatřicátém extraligovém kole na ledě Zlína, kde vybojovali vítězství 4:3 a posunuli se na deváté místo v tabulce. Gólem a dvěma asistencemi se na úspěchu podílel Tomáš Urban.

Bílí Tygři se letos proti Zlínu postavili už potřetí. A tentokrát s patřičným respektem. Soupeř totiž dvě předchozí střetnutí zcela ovládl, Liberci v nich nepovolil ani gól a sám jich nastřílel celkem sedm.

Jenže nyní byl už v páté minutě kruté statistice konec. Modrobílým nejprve pomohlo štěstí, nýbrž Čech poslal puk do sítě ve chvíli, kdy byla hostující branka mimo své postavení. Sudí celou situaci konzultoval s kolegou u videa a nakonec rozpažil. A tak udeřil Jaroslav Vlach, který překonal brankáře Horčičku hodně šťastným způsobem. Kotouč nahodil do pásma a gólman si jej po odrazu od hrazení poslal do sítě zcela sám.

Zlínská odpověď však přišla brzy. Konkrétně z hole Martina Matějíčka, jenž během přesilovky propálil Schwarze z dálky. Hru proti oslabenému sokovi zužitkovali domácí i vzápětí, Dalibor Řezníček uspěl přízemním pokusem a stav byl rázem pro PSG o poznání příznivější – 2:1.

Severočeši ovšem nepolevili. Trpělivě drželi pásmo, hráli s pukem a dočkali se i odměny. Dobrého pohybu třetí formace využil Urban, urostlý útočník na sebe strhl pozornost a následně uvolnil Jakuba Valského. Ten si vyjel zpoza klece a pod břevno zavěsil.

To vše v první třetině. A druhé dějství? Několik vyloučených, ospalý hokej i další představení produktivní pětky v čele s Tomášem Urbanem. Vysoký muž liberecké sestavy nejprve dorazil za Horčičku střelu Vitáska a v čase 35:50 našel perfektivní zadovkou Jaroslava Vlacha, který prostřelil brankáře počtvrté.

Domácím chvílemi vázla rozehrávka, do slušné formy se ovšem rozchytal i gólman Schwarz, na nějž si nepřišel Holík a krátce před koncem dvacetiminutovky ani Leška. Tomu dokonce před poloprázdnou klecí trestuhodně sjel puk z hole.

Ve třetí třetině už měl Zlín navrch. Tedy alespoň v její druhé polovině, kdy Okálův gól pro předchozí ofsajd neplatil a do sítě si nenašla cestu ani střela Kubiše. Útočník měl přitom mezi kruhy ideální palebnou pozici.

Závěr střetnutí přinesl hodně emocí. Okál dokonce shodil rukavice a pustil se do pěstní výměny s Vitáskem, krátká bitka ale patřila libereckému bekovi. Ševci přidali, odvolali brankáře a dočkali se i kontaktní trefy. Za dezorientovaným Schwarzem skončilo doklepnutí Ondřeje Veselého, tři body však po výsledku 3:4 uhájili hosté.

Ohlasy trenérů

Rostislav Vlach (PSG Zlín): "Měli jsme nešťastnou první třetinu, v níž jsme dostali dva góly zpoza branky. To nás trochu srazilo. Když jsme vedli 2:1, tak soupeř vyrovnal a v závěru první třetiny měl navrch, jak fyzicky, tak i bruslařsky. Bohužel jsme ve druhé třetině inkasovali dvě branky. Nakonec jsme už výsledek nestihli dotáhnout. Možná je pozitivum to, že jsme vstřelili tři góly. Liberec vyhrál zaslouženě."

Milan Černý (Bílí Tygři Liberec): "Měli jsme obavy z nástupu domácích. Věděli jsme, že se jim několik zápasů doma výsledkově nepovedlo. S o to větším respektem jsme k zápasu přistupovali. Po dlouhé cestě jsme nechtěli zaostávat v pohybu a v situacích jeden na jednoho. To jsme předvedli v minulém zápase na ledě Zlína, kdy jsme byli všude druzí. Byli jsme rádi, že první třetina skončila 2:2, a pak se nám podařilo dvěma góly odskočit. Ve třetí třetině, která není naše nejsilnější, jsme dokázali výsledek uhájit. Zápas hodnotíme jako kolektivní dílo celého mužstva. Všichni hráči se pro vítězství obětovali a zaslouží si pochvalu včetně brankáře Marka Schwarze."