Draft NHL? Pocta i vstupenka do zámoří
Liberec - V letošním vstupním draftu NHL si v úvodu 6. kola New York Rangers vybrali Dominika Lakatoše, který se tak stal jedním z devíti Čechů, které si letos celky nejprestižnější světové hokejové soutěže vybraly. Sen o NHL je tak o výrazný krok blíž.
Jednotlivé týmy NHL si v sedmi kolech postupně volí hráče, na něž získají pro následující dva roky práva. To znamená, že žádný jiný z celků nemůže s takovým hráčem podepsat kontrakt. Z toho důvodu mluvíme v tomto případě o "právech na hráče" - samotný draft ještě klub s hokejistou nepojí přímou smlouvou a neznamená, že někdy hráč jeho dres skutečně oblékne.
Kluby si takto vybírají z hráčů, kteří jsou tzv. "způsobilí pro draft". V zásadě jde o mladíky, kterým je 15. září stejného roku alespoň 18 let a zároveň do konce roku nepřekročí hranici 20 let. Mimoameričtí hráči mohou být draftování i po překročení této hranice.
Pokud tedy osmnáctiletý talent neuspěje hned v prvním roce draftu, může být klidně vybrán o rok později, jako se koneckonců poštěstilo Dominiku Lakatošovi. Pokud američtí hráči nejsou vybráni a zároveň překročí věkový limit, stávají se volnými hráči a potenciálně tak s nimi může podepsat smlouvu jakýkoliv tým NHL. To samé se stane, když mladík dvakrát projde draftem, aniž by byl vybrán.
Co naopak nastává, když je mladý hráč nějakým týmem vybrán? V tu chvílí získává klub privilegium tohoto hráče v následujících dvou letech podepsat do svých služeb. Hokejista tak může klidně v této době nastupovat v juniorské soutěži či v zahraničí a bojovat zde o smlouvu s celkem, jenž si ho zvolil.
Došlo i na Tygry
Pokud k podpisu smlouvy nedojde a hráč je stále věkem způsobilý k tomu, aby se draftu znovu zúčastnil, může být opět vybrán jiným (nebo stejným) týmem a ten s ním tedy opět může během dvou let podepsat smlouvu. V případě, že po vypršení lhůty překročil věkovou hranici, se stává volným hráčem a teprve v tu chvíli s ním může podepsat kontrakt také jakýkoliv jiný tým, který si ho nezvolil.
Vzhledem k těmto pravidlům je jasné, že jsou volby v draftu velmi cenným zbožím, které je leckdy v rámci trejdů měněno za samotné hráče. Organizace, která volí jako první, získává právo vybrat si nejperspektivnějšího adepta z dané generace. Jako první jdou na řadu každoročně nejméně úspěšné týmy předchozí sezony, přičemž konkrétní pořadí určuje loterie, které se účastní kluby, které neprošly do play-off. Ten, kdo draft startuje, si může zajistit megahvězdy, jako jsou Sidney Crosby, Connor McDavid a další.
Také Bílí Tygři vědí, jaké to je mít své zástupce v draftu. Před dvěma lety se například ve velkém mluvilo o Pavlu Zachovi, který v libereckém dresu poprvé nakoukl do dospělého hokeje a na nějž došlo jako na celkově šestého už v prvním kole. Bývalý kapitán Petr Nedvěd byl v roce 1990 vybrán dokonce jako druhý, Ladislav Šmíd pak před třinácti lety jako devátý.
Ze současných Tygrů však byli takto vybráni také například Milan Bartovič, Mário Bližňák, Adam Jánošík, Lukáš Vantuch nebo brankář Aleš Stezka, přičemž první dva si v nejprestižnější hokejové soutěži také zahráli. Do zámoří pro změnu odešel po draftu třeba mladý brankář Vítěk Vaněček, který v tygřím dresu debutoval v extralize, za rok je pak mezi adepty pro draft mladík Kryštof Hrabík.
Do NHL i bez draftu
Draft však zároveň není podmínkou k tomu, aby si hokejista v NHL zahrál. Jako příklad stojí za to zmínit Radima Šimka, který po minulé sezoně jako nedraftovaný volný hráč podepsal smlouvu se San Jose Sharks. Existuje i celá řada hvězd soutěže, která takto do zámoří prošla, jako třeba brankář Sergej Bobrovsky. Přestože nebyl nikdy draftován, v minulém ročníku byl zvolen nejlepším brankářem NHL. Ani Roman Will koneckonců v draftu zvolen nebyl, přesto v prestižní soutěži do jednoho utkání naskočil.
Draft však zároveň potvrzuje zájem klubu o hráče už v raném mládí a může tak přesun do zámoří usnadnit. Cesty draftovaných hráčů se však dále rozcházejí. Zatímco ti, kteří jsou vybráni v prvních kolech, často vzápětí podepíši s týmem smlouvu a už v úvodní sezoně nastupují na farmě či přímo v NHL, další hráči často míří do zámořských juniorských soutěžích nebo setrvávají ve svém dosavadním klubu a zde bojují o smlouvu v NHL.
Pavel Zacha kupříkladu v době draftu nastupoval v juniorské OHL za Sarnia Stings a přestože v létě podepsal smlouvu s New Jersey Devils, většinu dalšího ročníku i tak strávil v Sarnii, než si ho vedení vytáhlo na farmu a k jednomu utkání také do NHL. Finský mladík Sebastian Aho zase rok po draftu i nadále nastupoval ve finském Kärpätu Oulu a po sezóně zamířil do NHL, kde si jako nováček hned připsal 49 kanadských bodů v 82 zápasech.
Uvidíme, jakou cestu bude následovat Dominik Lakatoš. Tak či onak se v následujících dvou letech bude snažit zaujmout New York Rangers, aby s ním organizace podepsala smlouvu a mladý forvard tak mohl naplnit svůj sen o startu v NHL.
Pro sdílení musíte povolit cookies sociálních sítí. Detaily a nastavení
Sdílet