Zase ty nájezdy... Liberečtí dosáhli v Brně na bod

Date of publication Author Lukáš Šonský, Zdeněk Plánka

Brno/Liberec – Ani v šestém zápase v řadě nevyšli Bílí Tygři bodově naprázdno. V rámci padesátého extraligového kola zavítali Severočeši na hřiště brněnské Komety, kde sice jako první inkasovali, ale zásluhou přesného zásahu Tomáše Pospíšila nakonec dovedli dramatické klání až do samostatných nájezdů. Po nich se však radoval opět soupeř, Liberec si v posledním venkovním utkání základní části připsali do tabulky bod.

51. kolo, neděle 24. února 2013
2:1sn
(1:0, 0:1, 0:0 - 0:0)

Branky a nahrávky: 13. Petrovický (T. Svoboda, J. Svoboda), rozhodující nájezd T. Svoboda – 26. T. Pospíšil (Výtisk, Vantuch). Rozhodčí: Minář, Mikula – Kostka, Pešek. . Vyloučení: 2:6, navíc Holec (KOM) 10 min. Využití: 1:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 7 200 (vyprodáno). Střely na branku: 42:29. Průběh utkání: 1:0, 1:1, 2:1sn. Hráči utkání: Jiří Trvaj – Marek Schwarz.

HC Kometa Brno

Trvaj – Žižka, Kováčik, Švrček, Valach, Malec, M. Hruška – H. Zohorna, Čermák, J. Hruška – T. Svoboda, Holec, J. Svoboda – Lušňák, Petrovický, Dlouhý – Němec, Koreis, Burian.

Schwarz – Čakajík, Šimek, Čutta, Jánošík, Moravec, Výtisk, Derner – Duda, Nedvěd, Víšek – Pospíšil, Bulík, Kica – Kudrna, Filippi, Bulíř – Vantuch, Galamboš, Jonák – T. Urban.

Oba týmy vstoupily do utkání v celkem svižném tempu. Hrál se rychlý bojovný hokej, který však příliš šancí nenabízel. Brnu i Liberci šlo celkem o hodně a tak se žádný z celků nechtěl dopustit zbytečné chyby. Brankáři likvidovali především střely od modré a různá nahození. Postupem času však začala převahu získávat Kometa a Schwarz se měl co ohánět. Tomáš Svoboda, ani Jakub Koreis však v polovině úvodní části libereckého brankáře nepropálili.

Jihomoravanům ale pomohla přesilovka pět na tři, kterou bleskově využili. Tomáš Svoboda našel v třinácté minutě u pravé tyče Róberta Petrovického a Schwarz už se nestačil přesunout. Kometa byla i po vstřelené brance lepším týmem, druhého gólu se ale diváci nedočkali, přesto mohli být po první části spokojeni. Radost však nemohl mít liberecký Kica, jehož trefila do obličeje střela Žižky a utkání pro něj skončilo.

Jestli bylo v první části lepší Brno, tak ve druhé to byl naopak Liberec, který převážně diktoval tempo hry. První varování pro Kometu přišlo už v 24. minutě, kdy Petr Nedvěd orazítkoval konstrukci Trvajovy branky, což posléze potvrdilo i video. Druhým varováním byl nájezd na Trvaje jen o malou chvíli později, ale brněnský brankář si místo betony pohlídal. Třetí varování už nepřišlo, byl z toho rovnou gól, když se poměrně z těžkého úhlu trefil Tomáš Pospíšil.

Na brněnské hráče padla po vyrovnání poměrně velká nervozita a bylo to na ledě pořádně vidět. Liberec byl rychlejší, důraznější a měl i více ze hry. Kometa se z útlumu dostávala jen těžko. Všechno mohl spravit v 39. minutě po přihrávce Petrovického Lušňák, ale blafák mu nevyšel.

Ve třetí třetině Kometa usilovala o vyrovnání seč jí síly stačily, ale nervozita svazovala brněnské hokejky i v největších šancích. Věci se děly hlavně v závěrečných šesti minutách třetí dvacetiminutovky, kdy probíhaly doslova infarktové momenty. Domácí byli několikrát blízko k vedení, když puk poskakoval doslova na brankové čáře. V 55. minutě trefil Tomáš Svoboda tyč a v 58. vytvořili Jihomoravané v přesilové hře před Schwarzem obrovský závar, ale ani z toho nic nebylo.

Naopak Liberec mohl zasadit Kometě smrtelný úder. Trvaj vyrazil jednu z libereckých střel a před úplně prázdnou bránou pak stál Filippi. Trvaj však předvedl fantastický zákrok, když stihl dát do útočníkovy střely vyrážečku a hokejku.

Prodloužení již zásadní rozuzlení nepřineslo, a tak na řadu musely přijít samostatné nájezdy. V nich skóroval za Liberec Pospíšil, za Kometu Petrovický a Tomáš Svoboda. Ten si nakonec připsal vítěznou trefu. Brno tak bralo dva body, ale jeho rivalové vyhrály v základní hrací době a Kometa, Pardubice a Vítkovice se srovnaly na stejném bodovém zisku. Bílí Tygři se v tabulce dotáhli Karlovým Varům na bod.