Dramatickou přestřelku vyhrál Hradec, pro náš tým sezóna končí

Hradec Králové/Liberec - Jako na horské dráze. Průběh pátého čtvrtfinálového duelu byl pořádně divoký, oba týmy se prostřídaly ve vedení. Bílí Tygři byli i díky dvěma trefám kapitána Petra Jelínka až do posledních sekund ve hře o vrácení série pod Ještěd, nicméně sezóna pro ně končí ve čtvrtfinále. Mountfield vyhrál sérii 4:1 a postupuje mezi nejlepší čtyři.

ČF5, neděle 26. března 2023
6:4
(1:0, 2:3, 2:1)

Branky a nahrávky: 9. Lev (F. Pavlík, Lalancette), 22. Lalancette (Jergl), 30. Jank (Okuliar, Rosandić), 42. Jergl (Kev. Klíma), 48. Okuliar (Kev. Klíma, Werek) – 24. Jelínek (Ivan), 26. Flynn (A. Najman), 28. Jelínek (Bulíř, Filippi), 47. Birner (Melancon). Rozhodčí: Hejduk, Ondráček – Hynek, Klouček Vyloučení: 4:4. Využití: 2:2. V oslabení: 0:0. Diváci: 6 890 (vyprodáno). Střely na branku: 33:29. Průběh utkání: 2:0, 2:3, 4:3, 4:4, 6:4.

Mountfield HK

Machovský (Kiviaho) – Jank, McCormack, Kalina, Blain, Rosandić, F. Pavlík (A) – Eberle, Lev (A), Zachar – Perret, Lalancette, Jergl – Werek, Kev. Klíma, Okuliar – R. Pavlík, Pilař, Smoleňák (C) – Chalupa.

Neužil (Kváča) – Balinskis, Nedomlel, Derner, Melancon, Ivan, Kolmann, Štibingr – Vlach, Jelínek (C), Šír – Birner (A), Bulíř (A), Rychlovský – Frolík, A. Najman, Flynn – Ordoš, Filippi, Faško-Rudáš.

Úvod plně odpovídal důležitosti zápasu, hrálo se opatrně. Oba týmy vyhlížely chyby soupeře, popřípadě přesilovky. V 9. minutě si v početní výhodě zahrál Hradec, a zásluhou dělovky Jakuba Lva z levého kruhu skóroval jako první. Liberec naopak úvodní branku inkasoval už podeváté v řadě - 1:0. Solidní příležitost pak měl ještě v Hradci hostující Rosandić, nicméně skóre se v prvním dějství i zásluhou dobře chytajícího Neužila dále neposouvalo.

Pokud něco všechny tři zápasy série na hradeckém ledě spojovalo, byly to rychlé góly domácích na startu druhé třetiny. A stejný strašák o sobě dal vědět i tentokrát – v čase 21:20 dostal přihrávku na brankoviště Christophe Lalancette a zvýšil na 2:0. Bleskově inkasovaná branka ale náš tým neopařila, spíš naopak!

Petr Jelínek znovu ukázal, že důraz u brankoviště je jeho doménou a dorážkou vrátil Severočechy do hry - 2:1. Za další dvě minuty už navíc bylo srovnáno, když si Oscar Flynn našel puk ve skrumáži a bekhendem ho poslal do šibenice - 2:2. Z excelentní liberecké pětiminutovky to ale stále nebylo vše. Po tvrdém zákroku domácího Janka využil přesilovku pět na tři ranou z mezikruží znovu kapitán Petr Jelínek - 2:3!

Zanedlouho však bylo opět vyrovnáno. Hradec po rozmíšce ujel do přečíslení a Bohumil Jank odčinil svůj předchozí faul - 3:3. Mountfield posléze ještě ostřeloval Jakuba Neužila při velkém přesilovkovém tlaku, liberecký gólman ale svůj tým výborně držel, jednou mu pomohla i tyč.

Petr Jelínek
Do utkání jsme vstoupili zbytečně bojácně, byli jsme horší. Dokázali jsme se ale do zápasu zase vrátit, i když to už po tolikáté bylo opravdu těžké. Škoda rychle inkasovaného gólu na 3:3. Pak to byla přetahovaná a asi už jsme neměli úplně síly otočit to znovu.

Při dalším oslabení už bohužel Bílí Tygři štěstí neměli. Kevin Klíma ve 42. minutě zadovkou zpoza klece vybídl Aleše Jergla, který z úhlu trefil přesně - 4:3. Liberečtí hokejisté mohli zareagovat také při hře proti čtyřem. Velkou šanci měl Balinskis, jehož ránu dokázal Machovský pokrýt. Ve stejné přesilovce se ovšem přece jenom urodilo, protože Michal Birner tečoval v kruhu Melanconovo nahození tak šikovně, že hradecký gólman našel kotouč až ve své síti - 4:4!

Trošku šťastný gól ale vzápětí slavili také Královéhradečtí. Oliver Okuliar plácl do puku v brankovišti těsně před tím, než ho Neužil stihl přikrýt, a vrátil svému týmu vedení - 5:4. Bílí Tygři už museli s hrozícím koncem sezóny vrhnout všechnu sílu do útoku. Ani při hře v šesti už se jim nicméně vyrovnat nepovedlo. Naopak – hradecký postup ještě pojistil do prázdné klece Jordan Perret - 6:4.

„Jsem moc rád za to, jak mužstvo zareagovalo po nepovedené první třetině. Od druhého inkasovaného gólu hráči ukázali hrdost hrát za Liberec. Bylo z toho výborné utkání play-off, které bohužel dopadlo, jako většina předchozích, o gól lépe pro soupeře.“

Tomáš Martinec
„Byl to krásný playoffový zápas. Pro hráče nesmírně těžký, protože Liberec znovu ukázal, jak silný je tým. Do poslední minuty do byl velký boj a jsme šťastní, že měl dobrý konec pro nás. Byť na to výsledek nevypadá, série byla strašně vyrovnaná, každý zápas přinesl velký boj a rozhodovaly maličkosti. Přestože jsme prohrávali, tak hráči ukázali charakter a odvedli skvělou práci. Velká pochvala pro tým, jak pracoval jeden pro druhého, jak byl soudržný a že dokázal tak silný tým, jako je Liberec, porazit.“