Skvělá první třetina, Tygři však Oceláře nedokázali přestřílet

Date of publication Author Kateřina Hamplová

Třinec - Tygři první listopadovou neděli zavítali do Třince, kde hned v úvodu zápasu začaroval Marek Kvapil a po první třetině poslal Liberec do dvoubrankového vedení. Ve druhé části nastal zvrat, kdy se červení Oceláři dokázali zvednout a převzít nad zápasem velení. To si dokázali udržet až do konce a Liberečtí tentokrát domů vezou porážku.

17. kolo, neděle 04. listopadu 2018
5:3
(0:2, 4:0, 1:1)

Branky a nahrávky: 24. Chmielewski (Cienciala, O. Kovařčík), 28. Gernát (Werek), 32. Svačina (Martin Růžička, Polanský), 36. Svačina (Adamský, Gernát), 48. Hrňa (D. Musil, Marcinko) – 1. M. Kvapil (Šmíd, Doherty), 17. M. Kvapil (L. Hudáček, Lenc), 41. Ševc (P. Jelínek). Rozhodčí: Bejček, Hribik – Tošenovjan, Hlavatý. Vyloučení: 5:2. Využití: 1:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 4834. Střely na branku: 31:21. Průběh utkání: 0:2, 2:2, 4:2, 4:3, 5:3.

HC Oceláři Třinec

Hrubec (Kváča) – Gernát, Matyáš, Galvinš, D. Musil, M. Doudera, Roth, Adámek – Roberts Bukarts, Marcinko (A), Martin Růžička (A) – Adamský (C), Polanský, Svačina – Dravecký, Werek, Hrňa – Chmielewski, Cienciala, O. Kovařčík.

Will (Schwarz) – Šmíd (A), Doherty, Derner, T. Hanousek, Ševc, Havlín, Maier – M. Zachar, Redenbach, Valský – M. Kvapil, L. Hudáček, Lenc – L. Krenželok, P. Jelínek (C), Teplý – Ordoš, J. Vlach, Lakatoš.

Start utkání pro Severočechy nemohl být lepší, jelikož už ve čtyřicáté sekundě padla branka! Při prvním libereckém protiútoku se Tygři drželi v útočném pásmu, následná nahrávka Ladislava Šmída si našla volného Marka Kvapila, jenž si s pukem dokázal poradit sám a od modré vypálil prudkou střelu, která projela mezi betony třineckého brankáře - 0:1. Nejproduktivnější hráč extraligy tak poslal Liberec do lepší pozice. Během pár minut měli Oceláři šanci na vyrovnání, polský útočník Aron Chmielewský se dostal až před Romana Willa a mířil mezi jeho betony. Roman Will předvedl výborný zákrok, když puk odrazil těsně mimo branku!

Liberecký brankář se však blýsknul ještě jednou, kdy se mu podařilo zastavit smršť nebezpečných střel. Dva útoky od Marcinka zastavil, přičemž proti Gernátovi puk zazvonil o tyč a poslední pokus Bukartse zabránil svojí bruslí! Následně Liberečtí znovu udeřili, jako by chtěli Willovy služby oplatit. Libor Hudáček za domácí bránou obral o puk Adámka, Radan Lenc poslal kotouč do předbrankového prostoru opět na Marka Kvapila, jenž si kotouč pohotově rukou chytil a posléze trefil horní roh Hrubcovy branky - 0:2.

Závěr první třetiny přinesl ještě zajímavou akci, kdy Petr Jelínek společně s Lukášem Krenželokem a Michalem Teplým ohrožovali Šimona Hrubce, který však všechny střelecké pokusy zastavil. Po faulu jednoho z třineckých beků u zadního mantinelu měly liberecké šelmy k dispozici přesilovou hru, se kterou neměli Třinečtí takové problémy.

Na začátku druhé periody svazovalo Oceláře jejich oslabení z předešlé části. Kombinace Radana Lence a Petra Jelínka byla nicméně Šimonem Hrubcem zastavena a Severočeši tak svůj gólový náskok nenavýšili. Ve čtvrté minutě byl však liberecký brankář zaneprázdněn akcí Davida Ciencaly, jenž si nabruslil na levou stranu, odkud křížem nahrál na Arona Chmielewského, který puk poslal do odkryté branky. Oceláři tak snižují na 1:2. Následoval obrovský tlak ze strany domácích. Tečovaná střela Adámka trefila tyč hostující brány, Roman Will si poté dokázal poradit s dorážkou Svačiny a Polanského.

Po chvíli při rychlém protiútoku domácích se skóre srovnalo. Kanadský útočník Ethan Werek vystřelil od modré a Roman Will vyrazil puk přímo před Martina Gernáta, jenž trefil libereckou branku na druhý pokus - 2:2. Liberečtí nevyužili ani svoji další přesilovku, čehož museli litovat, jelikož Oceláři otočili skóre utkání. Martin Růžička vystihl hostující rozehrávku a najel si až k levému kruhu, kde bekhendem nahrál Vladimíru Svačinovi, který trefil malý prostor mezi betony - 3:2.

Třinec byl v tuto chvíli pánem na ledě a dokonce si vyžádal i svoji první početní výhodu. Z té domácí těžili už po půl minutě, jelikož si Vladimír Svačina po levé straně najel až ke kruhu a vypálil přesnou a rychlou střelu, která se od tyče odrazila za Willova záda - 4:2. Posléze se Oceláři dopustili přestupku, kdy hráli v šesti, a Liberci tak umožnili čas na střeleckou odpověď. Marek Kvapil měl obrovskou příležitost a sahal po hattricku, kdy se šikovně prokličkoval mezi obránci a nakonec trefil tyčku domácí branky!

Ačkoliv byla liberecká přesilovka nevyužita, jednu sekundu před jejím koncem následovala další. V posledních vteřinách druhé třetiny mohl snížit Petr Jelínek! Z mezikruží však nedokázal překonat Hrubce v pohybu před bránou, který tudíž výborně podržel domácí Třinec.

Vstup do třetí dvacetiminutovky obrátil oběma týmům role, protože dvě branky ztrácejí naopak Tygři, kteří mají šanci snížit hned v úvodu pomocí jejich početní výhody trvající od konce druhé části. Po několika pokusech u brány domácího brankáře vznikl velký tlak, na Martina Ševce a jeho konečnou dorážku Hrubec již nestačil! Liberečtí tak neskládají zbraně a snižují na 4:3. Po lehkém oťukávání na obou stranách Oceláři opět odskakují na rozdíl dvou branek. Musil nahodil puk od modré čáry, který se odrazil, pro Liberecké naprosto nepředvídatelně, až na nenápadného Erika Hrňu, který z mezikruží trefil horní růžek za Romanem Willem - 5:3.

Liberckým Bílým Tygrům se nedařilo strávit v útočném pásmu nějakou delší chvíli, ale po chybné přihrávce červenobílých útočníků se dostal Libor Hudáček do samostatného úniku, kdy trefil Hrubcovu vyrážečku a kotouč skončil v ochranné síti. Poté se Tygři dopustili faulu, své oslabení i přes pokusy Chmielewského a Bukartse úspěšně ubránili. Následné snažení Severočechů bylo nemilosrdně odráženo třineckými Oceláři. Přece jenom se Marek Zachar dostal do pozice, kdy mohl střílet do odkryté branky, ale trefil pouze jednoho z obránců. Úplně stejná situace nastala i na druhé straně pro Martina Růžičku.

V posledních dvou minutách základní hrací doby odjel Roman Will na střídačku a za sebou nechal prázdnou branku. Šanci pro zvýšení měl Dravecký, jenž ale prázdný prostor netrefil. Ani oddechový čas Tygrům nepomohl, Třinečtí si své teritorium pečlivě brání, ale devět sekund před koncem je vyloučen domácí Vladimír Roth a oddechový čas si pro tentorkát vzali Oceláři.

Bílí Tygři i přes výbornou první třetinu nedokázali závěr utkání zvrátit a dnes odjíždějí z Třince bez bodu s konečným výsledkem 5:3. Další utkání modrobílých hokejistů následuje 14. listopadu na domácím ledě, kde budou jejich soupeřem Berani ze Zlína.

„I když to vypadá, že se zápas rozhodl ve druhé třetině, tak si to nemyslím. Vedli jsme po gólech Marka (Kvapila), který dvakrát vystřelil a dal dva góly. A poté jsme měli v první třetině za stavu 2:0 dvě, možná tři gólové šance do prázdné brány, které jsme neproměnili, a pachuť se přenesla i do druhé třetiny. Vstoupili jsme do ní nepokorně s tím, že dál budeme čekat, kolik gólů Třinci nasypeme, i když jsme si dopředu říkali, že druhá třetina nebude stejná. To se potvrdilo, prohráli jsme ji 0:4 a zápas začali domácí naprosto ovládat. Ještě jsme se dostali trošku zpátky do hry gólem na 3:4, ale přeskakováním hokejek, špatnými odrazy jsme více zápas nezdramatizovali. Prohráli jsme, protože jsme byli nepokorní po excelentní první třetině.“

Marek Zadina
„Gól na 0:1 po čtyřiceti vteřinách nás poznamenal na celou první třetinu. Zmrazil nás a inkasovali jsme podruhé. Něco jsme potom trošku změnili, kluci zabrali a druhá třetina byla z našeho pohledu nejlepší třetinou za sedmnáct odehraných kol. Třetí třetinu jsme zase rychle inkasovali. Klukům jsme říkali, že musíme zůstat u naší hry, přidali pátý gól. Jsme rádi, že jsme zápas dotáhli k vítězství, poslední dvě třetiny jsme podali velmi dobrý výkon.“