Tipsport extraliga – sázka na jedinečnost
Hektický závěr přestupního termínu přinesl řadu nečekaných změn v kádrech extraligových týmů. Ty se pak bohužel promítly nejen do hokejového zákulisí, ale také přímo na ledovou plochu. V pětačtyřicátém kole Tipsport extraligy na sebe nerazily dva týmy, které spojilo jméno kmenového hráče Pardubic Michala Tvrdíka. Čtyřiadvacetiletý útočník se ocitl v naprosto trapné situaci, když mu byla odebrána výstroj a extraligový divák se tak na vlastní oči přesvědčil, že sportovní stránka rozhodně není prioritou této soutěže.
Mohlo by se zdát, že je to paradox, leč takovýchto případů byla letos celá řada, např. třinecký Jiří Hašek. Majitel hráčských práv Třinec přesunul forvarda ze Vsetína pod Ještěd a Hašek se hned v prvním utkání na ledě Liberce objevil v sestavě proti Valachům.
Nestačí vám tento příklad? Uvedeme tedy mnohem aktuálnější v podobě odchodu Jaromíra Jágra Z Washingtonu do NY Rangers. Zřejmě nejlepší český útočník všech dob nastoupil hned ve druhém utkání proti bývalému zaměstnavateli, nikoho by však ani ve snu nenapadlo, že by musel vrátit hokejovou výstroj. NHL si je moc dobře vědoma cennosti své obchodní značky a pověsti, jež by tím značně utrpěla.
Vraťme se ale k české extralize, neboť do NHL máme přeci jen na míle daleko...V souvislosti s angažováním Jiřího Haška je také důležité připomenout, že oba týmy byly v podobné situaci a v tabulce je od sebe dělily pouhé dva body!!! Zdálo by se, že situace je shodná, navíc podíváme-li se na to logicky (troufám si tvrdit, že vyvozuji neoddiskutovatelné závěry) právě z obchodní stránky, přiznejme si, že sportovní fenomén se stal lukrativní záležitostí dnešního businessu, pak Pardubice mají právo obchodovat se svými hráči, stejně tak jako Liberec či Karlovy Vary. V ekonomii běžný termín nabídka – poptávka je však zřejmě v extralize ještě nedostatečně rozšířený. To, co se pak stalo během odpoledních hodin, v hokejových kruzích na celém světě nenajdete.
Po příjezdu Bílých Tygrů k utkání na západ Čech došlo k nemilému zjištění, Michalu Tvrdíkovi byla odebrána kompletní výzbroj. Pomineme-li fakt, že si ji hráč do týmu Energie přivezl z Pardubic, jedná se o věc v hokejovém prostředí nevídanou. „Pokud hráč přechází z jednoho klubu do jiného, ať již formou hostování nebo přestupu, výstroj se mu vždy ponechává. Kluby pak celou věc vyřeší přefakturováním daného materiálu,“ řekl liberecký manažer Ctibor Jech. Hráči se tak stěhují do nových týmů s výstrojí z kmenového klubu, alespoň do neděle 1.2. 2004 tomu tak bylo.
A proč se tak děje? Hokejová výstroj je nejen velmi drahá záležitost, každý hráč však potřebuje určitý čas, než se s ní dostatečně sžije. S vybavením jako jsou chrániče či rukavice může hráč nastoupit okamžitě, i když ani to není ideální, u bruslí se pak jedná o velmi citlivou záležitost. „V ideálním případě trvá týden než si s novými bruslemi rozumíte natolik, abyste mohli vyjet k extraligovému utkání. Samozřejmě je to u každého hráče individuální,“řekl obránce Jan Holub. Podíváme-li se na výstroj brankářů, u ní je pak tato doba mnohem delší. „Než si gólman vytvaruje a rozchytá betony podle své potřeby, uplyne týden čtrnácti dní, záleží zejména na kvalitě. U lapačky a vyrážečky můžete s dobrým materiálem třeba i nastoupit, to se ale rozhodně nedá říct o nových bruslích. Brankářská vesta a kalhoty potřebují pořádně propotit, aby změkly. Sám jsem si jednou zkusil nastoupit v nové výstroji, to bylo ale v Německu. Musím přiznat, že jsem si pěkně naběhl a znova bych to už neudělal,“ upřesnil liberecký brankář Svoboda k hokejové výstroji.
Vezmeme-li v úvahu např. přesun Libora Barty do Karlových Varů tak, pakliže by mu Plzeň zabavila výstroj, současná jednička Energie by nemohla zasáhnout do bojů v pěti extraligových kolech počínaje domácím utkáním s Kladnem, v nichž svěřenci trenéra Fardy získali sedm bodů... Tento příklad zde uvádíme pouze z důvodu, který v nedělním 45. kole Tisport extraligy nastal. Sám generální manažer Energie Miroslav Vaněk na pozápasové tiskové konferenci jen zopakoval slova, která před tím uslyšel ve svém telefonu i liberecký manažer.
„Uděláme vše pro to, aby Tvrdík do utkání nenastoupil. Myslíme si, že je to náš hráč a jednání Pardubic nebylo férové,“ řekl Miroslav Vaněk.
„Liberec nejednal s Karlovými Vary o hráči, nabídka uskutečnit trejd přišla ze strany Pardubic. Neměli jsme důvod zasahovat do obchodních vztahů těchto subjektů,“ řekl k situaci Ctibor Jech. Liberecký management se snažil napnout všechny síly k tomu, aby tomuto handlování s hráčským potenciálem zamezil a oslovil Zbyňka Kusého (GM – Moeller Pardubice), Stanislava Šulce (ředitel APK), nakonec i prezidenta Karlových Varů Ing. Ladislava Trubače. Úsilí se vyplatilo pouze částečně, neboť hráči bylo vráceno vybavení, jež si přivezl z Pardubic, brusle ale zůstaly uzamčeny.
„Připadá mi to, že jsme jako malí kluci hrající si s kyblíčkem na pískovišti. Já ti vezmu lopatku a ty mi za to rozšlapeš bábovičku,“ řekl k celé situaci Stanislav Šulc. Sportovec Michal Tvrdík nakonec ke své oblíbené hře opravdu nenastoupil.
Paradox karlovarského chování se ukázal naplno po utkání, kdy Michal Tvrdík dostal na cestu do Liberce předmět celé kauzy - brusle. Ty se tak možná stanou na dlouhou dobu nejdražšími v české extralize, možná i v celé Evropě, ale to už je věc pro APK.
Machinace tak v extraligovém zákulisí zas jednou zvítězily i na ledě. Pověst, o níž se česká extraliga tak vehementně snaží, rázem dostala pořádný políček.
Pro sdílení musíte povolit cookies sociálních sítí. Detaily a nastavení
Sdílet