Bílí Tygři v prosinci ještě nevyhráli. Podaří se jim to po Vánocích proti Mountfieldu?

Date of publication Author Petr Schultz

Po svátcích se Bílí Tygři utkají ve vánoční atmosféře v rámci 34. kola na domácím ledě s českobudějovickým Mountfieldem. Liberečtí mají na svém kontě sedm porážek v řadě a proti Jihočechům, které letos porazili dvakrát, budou chtít poprvé v prosinci potěšit své fanoušky. Poslední domácí zápas roku 2011 startuje v 18:30.

Mountfield

České Budějovice okupují po dvaatřiceti odehraných zápasech druhou příčku Tipsport extraligy, když na první Spartu ztrácí pět bodů. Jihočechy nepotkala v sezóně žádná větší série nezdarů, i když první nepříjemná šňůra proher se už možná rýsuje. Po reprezentační přestávce, kdy Mountfield hrál na finále Red Bull Salute 2011 v Salzburgu a ve Vídni, totiž ještě nevyhrál. Momentálně má na svém kontě tři porážky v řadě a proti Liberci by mohla přijít čtvrtá. Severočechy totiž v obou letošních klání ani jednou tým z jihu Čech neporazil.

Na Jiřího Šimánka si Bílí Tygři musí dávat pozor. Do jejich klece se totiž letos trefil už dvakrát.

Jak už bylo řečeno, České Budějovice se kvalifikovaly na prosincové finále European Trophy. Na Red Bull Salute 2011 ale příliš štěstí neměly. S Jokeritem Helsinky prohrály 2:7 a v českém souboji nestačily ani na Plzeň, které podlehly 4:5. Na turnaji se nakonec umístily až na osmém místě, když v dalším duelu nestačily na Indiány z Frölundy.

Mountfieldu se poslední dobou pod Ještědem příliš nedaří a za poslední čtyři ročníky extraligy zde dokázal vyhrát pouze jednou. Proti Liberci to poslední zápasy pálí Jiřímu Šimánkovi. Ten dokázal ve třech utkáních po sobě vstřelit modrobílým vždy aspoň jednu branku. Produktivitu týmu ale vede Pavel Kašpařík, který ve dvaatřiceti zápasech nasbíral 28 bodů. Mezi nejvytíženější brankáře pak patří opět Jakub Kovář. Reprezentační gólman nasbíral už přes 1800 minut.

V posledním utkání před Vánoci podlehli svěřenci trenéra Výborného před televizními obrazovkami Spartě na domácím ledě 1:4. Mountfeild porazilo duo „T + T“, tedy Petr Ton s Petrem Tenkrátem. Dohromady zařídili totiž tři branky Pražanů.

Základní informace o soupeři

Rok založení: 10. ledna 1928
Tituly: 1 (1950/51)
Klubové barvy: modrá, červená, bílá
Webové stránky: www.hokejcb.cz
Stadión: Budvar aréna (kapacita 6 421 diváků)

Hlavní trenér: František Výborný
Asistent trenéra: Milan Kupka
Trenér brankářů: Ladislav Gula
Vedoucí mužstva: Vladimír Plánička

Změny v kádru v průběhu sezony

Přišli
Martin Havran  – obránce – Třebíč - hostování
Aleš Kotalík   – útočník – Buffalo Sabres
Odešli
Michal Mikeska – útočník – Karlovy Vary
Václav Pletka  – útočník – Plzeň

Útočníci:
Kašpařík Pavel 28 (12+16)
Gulaš Milan    27 (13+14)
Kotalík Aleš   21  (8+13)

Obránci:

Ptáček František 12 (4+8)
Vydarený René     7 (3+4)
Brankáři:
Kovář Jakub (1862 minut) 2,29 branky na zápas/úspěšnost 92,59%
Kantor Pavel  (72 minut) 1,67 branky na zápas/úspěšnost 93,10%

Posledních pět zápasů:

RBS: Jokerit Helsinky – České Budějovice 7:2
RBS: České Budějovice – Plzeň            4:5 sn
RBS: Frölunda – České Budějovice         4:2
32. kolo: Pardubice – České Budějovice   5:2
33. kolo: České Budějovice – Sparta      1:4

Smečka Bílých Tygrů je v prosinci pořádně hladová. Po parádním podzimu totiž přišla chmurná zima a dlouhé čekání na výhru. Sedm proher v řadě a špatná produktivita připravila pro svěřence trenéra Kalouse rázný pád tabulkou směrem dolů. Před posledním domácím zápasem v roce 2011 se Liberečtí drží zuby nehty na poslední postupové příčce rovnou do play-off. Na sedmý Třinec mají ale pouhé dva body náskoku, a tak by jim vítězství přišlo vhod.

Kapitán Petr Nedvěd se trefil do sítě Jihočechů v letošní sezóně už třikrát.

V předvánočním duelu na ledě Zlína modrobílí ukázali zlepšenou produktivitu, když se do branky ševců trefili hned třikrát. V utkání na Zimním stadionu Luďka Čajky navíc dvakrát vedli, ale závěrečná perioda jim opět sebrala všechny body.

Bílí Tygři tak měli pár dní na odpočinek, ale museli zůstat v kondici. Extraliga totiž vstupuje po Vánocích do své nejdůležitější fáze. „26. prosince se znovu sejdeme na tréninku a budeme se snažit vrátit se tam, kam chceme. Všichni chceme zase bodovat,“ řekl Michal Bulíř dva dny před Štědrým dnem na ledě Zlína, proti kterému trefil svou čtvrtou branku v ročníku.

Pro utkání s Mountfieldem bude trenéru Kalousovi už k dispozici Antonín Dušek, který se vrací po měsíčním hostování. V dresu Slavie si připsal v sedmi zápasech čtyři body za jeden gól a tři asistence. Do duelu by naopak neměl zasáhnout David Kajínek, jenž stále není fit.

Útočníci:
Nedvěd Petr       33 (13+20)
Bartovič Milan    19 (9+10)
Bárta Michal      16 (12+4)

Obránci:

Trončinský Marek  15 (5+10)
Čakajík Martin     8 (1+7)

Brankáři:

Pinc Marek    (1 613 minut) 2,01 branky na zápas/úspěšnost 93,24%
Vošvrda Tomáš  (393 minut)  3,97 branky na zápas/úspěšnost 88,34%

Posledních pět zápasů:

29. kolo: Liberec - Sparta         1:2 pp