Bitva o body i sebevědomí! Bílí Tygři přivítají brněnskou Kometu

Date of publication Author

L i b e r e c – Na domácím ledě si většinou počínají slušně, Bílí Tygři zvítězili před zraky vlastních fanoušků z osmi posledních případů sedmkrát a teď si brousí zuby na další kořist. V pátek se pod Ještědem představí Brno, úvodní buly padne v 18:00.

HC Kometa Brno

Hlavně nezopakovat loňské zaváhání, zní z jihomoravské metropole. Aby také ne, Brno do minulé sezony nastoupilo famózně a dlouho drželo slušnou pozici pro vyřazovací boje. Jenže závěr základní části kartami pořádně zamíchal! A od Komety se hokejové božstvo odvrátilo – modrobílí skončili po dvaapadesáti kolech těsně pod hranici předkola. Na desáté Pardubice přitom ztratili pouze bod...

Kometa těží především z kolektivních výkonů.

Letos pochopitelně brněnský klub vzhlíží vzhůru. Celek vedený Vladimírem Kýhosem je aktuálně šestý, jenže nesmírně vyrovnaný střed tabulky může Brno při sérii úspěchů či zaváhání katapultovat oběma směry. Partě kolem kapitána Leoše Čermáka každopádně nahrává skutečnost, že má spolu s Vítkovicemi v závěru úvodní extraligové štace oproti ostatním celkům (kromě Liberce a Slavie) jedno utkání k dobru.

Kometa si nemůže stěžovat ani na současnou formu. Pod Ještěd přijede s dvěma výhrami v zádech a hrstkou našetřených sil k tomu, k zatím poslednímu duelu totiž Brňané nastoupili v neděli. Mužstvo však na cizích hřištích svazuje střelecká nemohoucnost.

Z dvaceti zápasů na venkovní půdě skórovala Kometa pouze sedmatřicetkrát – nižší číslo svítí ve stejné statistice pouze Litvínovu a zoufalým Pirátům. Tým přesto spoléhá na poctivou kolektivní práci, vždyť nejproduktivnější útočník Vojtěch Němec je schovaný až ve třetí desítce extraligového bodování. V mužstvu se ale skvěle uvedl ranař Ryley Miller, mladý Kanaďan zatím naskočil do dvou střetnutí, v nichž stihl nasbírat dva body a vyšší trest za pěstní souboj navrch.

Základní informace o soupeři

Rok založení: 1953
Klubové barvy: modrá a bílá
Webové stránky: hc-kometa.cz
Stadion: KAJOT ARENA (7 200 diváků)

Hlavní trenér: Vladimír Kýhos
Asistenti trenéra: Martin Pešout, Karel Beran
Vedoucí mužstva: Ota Železný

Útočníci:

Vojtěch Němec     29 (14+15)
Tomáš Svoboda     27 (19+8)
Vilém Burian      19  (9+10)

Obránci:

Petr Kuboš        16 (4+12)
Tomáš Žižka       15 (4+11)

Brankáři:

Marek Čiliak   (1 723 minut) 2,05 branky na zápas/úspěšnost 91,58%
Jiří Trvaj       (811 minut) 2,37 branky na zápas/úspěšnost 90,36%

Posledních pět zápasů

38. kolo: Kladno – Kometa Brno         2:3
39. kolo: Kometa Brno – Karlovy Vary   2:3
40. kolo: Pardubice – Kometa Brno      3:2
41. kolo: Kometa Brno – Slavia Praha   4:3sn
42. kolo: Chomutov – Kometa Brno       1:2

Nemá cenu si nic nalhávat, liberecká situace rozhodně není nejlepší. Bílí Tygři odehrají včetně duelu s Kometou ještě osm zápasů, momentálně jim však patří až dvanáctá příčka. Tedy pozice, jež by v březnu poslala tým kouče Pavla Hynka do play-out.

Zranění ho nezastavilo. Tomáš Filippi je znovu nebezpečným dravcem.

Otřepané klišé o zisku každého bodu platí v této fázi ročníku více než jindy. Severočechům zkomplikovala situaci úterní prohra na Spartě, kde odhodlaný tým i přes statečný výkon padl. Prolomil ale prokletí třetích třetin, v nichž Liberec už několikrát zaváhal. V Holešovicích měl naopak nad lídrem výrazně navrch, více než kontaktní zásah ale nevytěžil a prohrál 1:3.

Teď bude bojovat s vlastní psychikou i trojicí dalších soupeřů. Kolem magické hranice postupu jsou rozmístěny hned tři týmy – Karlovy Vary (60 bodů), Slavia (61) a Litvínov (62).

Ale hlavy vzhůru! První krůček k vytouženému cíli čeká dravé šelmy už v pátek, s Kometou si již Bílí Tygři v letošní sezoně na domácí půdě poradili. Začátkem listopadu se radovali po hubené výhře 1:0 zásluhou branky Jiřího Hunkese. V roli spasitele by se tentokrát mohl představit Tomáš Filippi, šikovný forvard má po zranění slušnou formu a bodoval ve třech utkáních v řadě. Tajným žolíkem liberecké sestavy může být i slovenský brankář Ján Lašák, jenž v roli nové posily s týmem ve čtvrtek poprvé trénoval. A zřejmě rovnou dostane důvěru i v zápase. "Trenéři mi oznámili, že proti Brnu budu chytat," řekl.

Útočníci:

Martin Bartek  45 (27+18)
Petr Nedvěd    39 (16+23)
Petr Vampola   25  (9+16)

Obránci:

Jiří Hunkes    14 (2+12)
Jan Výtisk     10  (4+6)

Brankáři:

Marcel Melicherčík (1 689 minut) 2,59 branky na zápas/úspěšnost 90,97 %
Marek Schwarz        (974 minut) 3,70 branky na zápas/úspěšnost 89,88 %

Posledních pět zápasů

39. kolo: Zlín – Liberec           3:4