Marian Jelínek po švédském dvojboji: Musíme zapracovat na sebevědomí některých hráčů

Date of publication Author Petr Schultz

Severočeský celek má za sebou dvojzápas se švédskými celky. V pátek vyzval na souboj Djurgården, který porazil 6:2, v sobotu naopak musel sklonit hlavu před švédským šampiónem Brynäs IF. Po druhém duelu jsme si v mixzóně odchytili trenéra Bílých Tygrů Mariana Jelínka.

Pane trenére, jak byste dnes zhodnotil duel s Brynäsem?
Dnes jsme nezačali špatně, ale utkání bylo ovlivněno tím, že nehrál Petr Nedvěd. To jsme viděli všichni. Obzvlášť v klíčových situacích jako jsou přesilové hry nebo konec utkání, to bylo jasně vidět. Do těchto fází hry potřebujeme donést zkušenost a klid. Opět jsme dnes nevyužili dlouhou přesilovou hru pět na tři. Vyhrát na jeden gól se dá možná jen na fotbalovém hřišti.

Zklamali jsme jako střelci. Na konci utkání byl švédský tým drzejší, klidnější a nikoho se nebál. My jsme naopak začali mít strach z odpovědnosti. Byli jsme zataženější a nereagovali jsme na situace tak, jak jsme měli.

Petr Nedvěd včera nastoupil, ale dnes tomu tak nebylo. Jaký byl důvod?
Ano, včera hrál, ale dnes ne. Všichni jsme včera viděli, jak platným hráčem byl Petr pro tým. Trochu ho pobolívala záda, a tak jsme nechtěli riskovat. Na druhou stranu jsme potřebovali vidět mužstvo i bez Petra Nedvěda. Z tohoto důvodu bych utkání nehodnotil zase tak špatně. Dnes jsme měli před sebou velice těžkého soupeře (Brynäs je aktuální švédský mistr). Ze dvou utkání proti Brynäsu a Djugaardenu máme jednu prohru a jedno vítězství.

Proti Brynäsu jsme zklamali jako střelci, přiznává trenér Marian Jelínek

S čím jste po těch dvou zápasech spokojen a nespokojen?
Určitě jsem spokojen s nasazením dvanácti až patnácti hráčů. Někteří do toho jdou opravu se vším všudy. Nespokojen jsem s tím, že na některých hráčích vidím, jak velikou část své kariéry hráli ve stínu někoho, a že role těch vůdců v týmu někdo plnil. Ti hráči v Liberci již nejsou a oni by měli plnit novou roli. Možná došlo k tomu, že se to teď celé posunulo. Hráči, kteří tady hráli v třetí nebo čtvrté lajně, tak najednou mají být daleko výš. Role je na ně samozřejmě daná jiná a tomu se hodně špatně přizpůsobují.

Dnes jsme viděli například to, že někteří hráči nejsou zvyklí mít tolik „icetimu“. Teď oni dostávají hodně prostoru na ledě a ještě k tomu musejí takovou roli plnit třeba dva zápasy po sobě. Musí si uvědomit, že teď to stojí na nich a za ně to nikdo jiný neudělá. Tady cítím trošku psychický blok. Měli by tomu tak trochu šéfovat. Pak tu máme mladé hráče, na které nevyvíjím takovou povinnost a tlak, protože hrají seniorský hokej prvním rokem. Zde jsem s určitými hráči jednoznačně spokojen a někteří naopak ukazují, že na sobě musí naopak daleko víc pracovat. Kdybychom dnes vyhráli, tak mohu říci, že jsem spokojen. Takhle spokojený samozřejmě nejsem.

Petr Nedvěd dnes nehrál. Může se stát, že s jeho nasazením v sezóně bude stoupat a klesat výkon Liberce?
Zatím Vám tohle nemohu říci. Teď mohu jen konstatovat, že tomu tak je. Na tom chceme zapracovat a nechceme tohle dopustit. Stavět mužstvo na jednom nebo dvou hráčích je jako křehká vánoční ozdoba. Nechci, aby to vyznělo pesimisticky. Myslím, že je tu spousta hráčů, kteří ho dokážou nahradit. Tomáš Urban předvádí dobrý výkon, Filippi, který přišel, se jeví velice dobře. Máme tu světélka v tunelu a určitě se tito hráči musí neustále zlepšovat.

Marian Jelínek: Musíme vypilovat náš agresivní styl hokeje!

Myslím si, že ale i jiní plní své role dobře. Jaroslav Kudrna a Jan Víšek ukazují své nasazení a obětavost pro tým. Všechny pozitivní jsem ani nevyjmenoval. Od určitých hráčů se ale čeká daleko víc. Nechtěl bych, aby to vypadalo, že tu nikdo neodvádí dobrý výkon. Dnes například brankář Pinc podal velice kvalitní výkon. Na něm to v sezóně bude stát. Musí si zvyknout, že nestačí chytat dva zápasy ze tří, ale třeba všechny tři.

Příliš mnoho času jste na přípravu proti Brynäsu neměli. Jak probíhala?
Bohužel „dývko“ jsme o soupeři neměli. Snažili jsme se zachytit jejich klíčové body, jako je přesilová hra, pressing, agresivní hra a jak brání. Náš skaut v Pardubicích odvedl v tomto ohledu velice dobrou práci. Nemohu říci, že nás Brynäs něčím zaskočil. Na jejich přesilové hry jsme byli dobře připraveni a prakticky z mezikruží ani nevystřelili. V extralize se na soupeře připravujete daleko detailněji. V prvních zápasech to je ale vždy problém. Pokud Kladno bude mít sedm hráčů z NHL, tak takovou přesilovou hru stejně nepřečtete. Při takových situacích musíte reagovat na ledě.

Na čem teď budete v příštích dnech nejvíce pracovat?
Určitě to bude sebevědomí některých hráčů, protože se k tomu dost často vracím. Liberečtí fanoušci byli zvyklí na určitý hráče jako byli Nedorost, Vaic, Hnilička a další. My tu máme kluky, kteří se těmi hráči taky mohou někdy stát. Myslím, že musíme vypilovat agresivní styl hokeje, který chceme hrát doma. Myslím, že je to vidět, že jdeme lovit a ne, že chceme být lovenou zvěří. Takový styl je velice fyzicky náročný, ale od toho se buduje už trénink. Hráči si musí v osobních soubojích věřit. Není to tak, že jdete do ringu jako boxer a bál jste se, že dostanete nakládačku.

Dnešní prohrou se sen o postupu do další fáze European Trophy hodně vzdálil.
Sny musí být nějaké reálné. My jsme zůstali nohama na zemi. Chtěli jsme vyhrát čtyři nebo tři zápasy, takže taková možnost tu ještě je. Loni jsme hráli finále s Plzní. Ve skupině můžete jednou nebo maximálně dvakrát zaváhat. Když jsem se dozvěděl, že Petr Nedvěd s námi nepojede do Finska, tak jsem měl před těmi zápasy takové přání, aspoň jeden zápas vyhrát. To se nám bohužel nepodařilo. Nahlas jsme o finálové skupině určitě nemluvili. Bylo by to od nás trochu namyšlené.

Děkuji za rozhovor.

Slavná trojice aneb selská jízda