Na Plzeň! Liberečtí změří síly s mistrem

Date of publication Author Lukáš Šonský

L i b e r e c – Nejvyšší hokejová soutěž u nás se přehoupla do své druhé čtvrtiny. Bílí Tygři jí odstartovali úspěšně a na skalp Třince chtějí navázat i v patnáctém kole. Tentokrát je čeká cesta do Plzně, kde se postaví do cesty úřadujícímu mistrovi. Utkání začíná v pátečních 17:30.

HC Škoda Plzeň

Říká se, že sezona po titulu je z pohledu hráčské psychiky a vnitřního uspokojení výsledkově chudší. Plzeň sice po loňském úspěchu výrazně neztrácí, nicméně družina trenéra Milana Razýma nemůže být krátce po čtvrtině nového ročníku zcela spokojená. Západočeši zakotvili přesně v polovině tabulky, do které dosud zanesli třiadvacet bodů.

Plzeň už letos jednou na Bílé Tygry vyzrála, kdo se bude radovat tentokrát?

Tým si stále drží vysokou kvalitu, brzdí ho však nevyrovnané výkony a slabší produktivita. Nejlépe si plzeňští hokejisté nepočínají ani na domácím ledě, kde v základní hrací době zvládli jen dva zápasy. Zajímavostí ovšem zůstává počet vyhraných vhazování, Škoda dosud ovládla 535 soubojů o kotouč na červeném puntíku a v této statistice je nejlepším týmem ligy.

Ofenzivě plzeňského družstva stále vládne neúnavný veterán Martin Straka. Jednačtyřicetiletý forvard sice několik duelů vinou zranění vynechal, ale v posledním klání pomohl Západočechům uspět ve Vítkovicích a v sestavě by neměl chybět ani v duelu s Libercem. V žebříčku týmové produktivity se zkušený útočník drží na čtvrtém místě, ale spolu s bekem Tomášem Slovákem vládne statistice +/-.

Úřadující mistr navíc získal do svého kádru dalšího Straku – Josefa. S kapitánem a jeho bratrem Michalem, který zastává pozici trénérova asistenta, ovšem nemá nic společného. Tedy až na touhu po kanadských bodech, navrátilec ze Švýcarska dosud nastoupil v dresu Škody ke dvěma utkáním a vstřelil jeden gól. To vše z jediné střely na branku.

Otázkou zůstává, který z brankářů se postaví do plzeňské svatyně. Dvacetiletý gólman Matěj Machovský se zatím prezentuje dobrými výkony, statistiky ho řadí na pozici pátého nejlepšího brankáře soutěže. Ze hry však není ani Lukáš Mensator, posila z Karlových Varů dovedla mužstvo k úspěchu nad Vítkovicemi. Hbitý muž s reprezentačními zkušenostmi dokonce lapil v utkání ostravským soupeřem hned dvě trestná střílení.

Základní informace o soupeři

Rok založení: 1929
Klubové barvy: modrá a bílá
Webové stránky: hcskoda.cz
Stadion: ČEZ Aréna (8 236 diváků)

Hlavní trenér: Milan Razým
Asistent trenéra: Michal Straka, Jaroslav Špaček
Trenér brankářů: Rudolf Pejchar
Vedoucí mužstva: Václav Kalina

Útočníci:

Václav Pletka     12 (5+7)
Radek Duda        11 (7+4)
Ondřej Kratěna     9 (5+4)

Obránci:

Jiří Hanzlík       7 (1+6)
Tomáš Slovák       4 (1+3)

Brankáři:

Matěj Machovský     (593 minut) 2,12 branky na zápas/úspěšnost 92,47%
Lukáš Mensator      (261 minut) 3,45 branky na zápas/úspěšnost 86,36%

Posledních pět zápasů

10. kolo Plzeň – Pardubice       4:3sn
11. kolo Zlín – Plzeň            4:1
12. kolo Plzeň – Chomutov        3:2
13. kolo Mountfield HK – Plzeň   4:1
14. kolo Vítkovice – Plzeň       2:4

Severočeši zatím hledají dobrou formu marně, se ziskem sedmnácti bodů jsou jedenáctí. Liberec v dosavadním průběhu ročníku ještě nedokázal vyhrát dva zápasy za sebou, teď má však další možnost k tomu, aby tuto skutečnost vyvrátil. Tygři mají v zádech vítězství nad Třincem a po bodech touží znovu.

Útočník Tomáš Urban střelecky ožil, v utkání s Třincem se dvakrát prosadil.

"Nemůžeme se koukat na soupeře, nejdůležitější je náš výkon. Stejně tomu bude i v Plzni, musíme hlavně eliminovat soupeřovy přesilovky," nastínil směrem k nadcházejícímu utkání trenér Pavel Hynek. Bílí Tygři loni na západočeské půdě dvakrát bodovali, v obou případech však nakonec padli po nájezdech. Nejprve 3:4 a v prosinci po divoké přetahované i 5:6. Do střelecké listiny se ve zmíněných duelech dokázal vždy zapsat kapitán Petr Nedvěd, bonusový bod ale jeho tým ani v jednom případě nezískal. Žolíkem liberecké sestavy by tentokrát mohl být Tomáš Urban, jenž si dobrými výkony řekl o místo v první formaci a minulou bitvu s Třincem svými brankami rozhodl.

Letos je zatím Škoda v souboji s Tygry stoprocentní, ve druhém extraligovém kole prohrál tým z města pod Ještědem na svém ledě 1:3. Na trefu exlibereckého Radka Dudy ještě odpověděl Tomáš Pospíšil, ale nerozhodný stav hosté brzy zvrátili zpět na svoji stranu a ukořistili vítězství.

Liberecký kouč stále nemůže počítat se zraněným Kicou, Dernerem a Valským, jehož do hry nepustí zlomený prst. Střevní potíže navíc před minulým utkáním trápily hrstku dalších hráčů včetně brankáře Melicherčíka, ale před soubojem v Plzni by již měli být fit.

Útočníci:

Petr Nedvěd       13 (2+11)
Martin Bartek     10 (8+2)
Michal Bulíř       9 (4+5)

Obránci:

Martin Čakajík     6 (0+6)
Jiří Hunkes        4 (0+4)

Brankáři:

Marek Schwarz      (657 minut) 3,29 branky na zápas/úspěšnost 91,07%
Marcel Melicherčík (192 minut) 3,12 branky na zápas/úspěšnost 88,64%

Posledních pět zápasů

10. kolo Liberec – Chomutov        4:2