Tygři mají proti Chomutovu možnost vrátit se na postupové pozice

Date of publication Author Radoslav Vavřina, Lukáš Šonský

L i b e r e c – Po páteční prohře v Pardubicích sice Bílí Tygři klesli na poslední příčku extraligové tabulky, není ale důvod boj vzdávat. Od devátého místa dělí Severočechy jediný bod a mezi týmy, které se ve spodních patrech pořadí nachází, je i nedělní soupeř modrobílých, Chomutov. S tím se Liberečtí utkají již v neděli v 17:00 na ledě Tipsport areny.

Piráti Chomutov

Loňská sezona byla pro chomutovské Piráty první v nejvyšší české hokejové soutěži a nutno uznat, že to tak i vypadalo. Po poměrně vydařeném startu mužstvo kleslo na dno tabulky a nakonec muselo bojovat o udržení v baráži. Přes léto tedy celek posílil, což se ovšem v přípravě vůbec neprojevilo. Z desíti zápasů dokázal vyhrát jen dvakrát, a to buď v prodloužení nebo po samostatných nájezdech.

Loni narazili Tygři na Chomutov hned desetkrát.

Rovněž dvě vítězství, avšak tříbodová, mají zatím Piráti na kontě v letošním ročníku Tipsport extraligy poté, co porazili Spartu a Vítkovice. V tabulce mají již deset bodů, zbylou čtveřici totiž nasbírali díky prohrám v samostatných nájezdech. Nálada v Chomutově je tedy podobná té, která vládne pod Ještědem.

Pokud se podíváme do minulého ročníku, zjistíme, že Piráti jsou mužstvem, se kterým se Tygři setkali nejvíckrát, a to dokonce desetkrát. Poprvé recept na nováčka Liberečtí našli až ve čtvrtém střetnutí a pak dokázali skóre vzájemných zápasů vyrovnat na 3:3. V baráži pak přišly dvě prohry a dvě výhry, takže každý z týmů zvítězil pětkrát. Nejvíce bodů si ve vzájemných zápasech připsal na liberecké straně Petr Nedvěd s Tomášem Pospíšilem (oba 4+8), z Chomutova to byl slovenský forvard Patrik Lušňák (3+1), jenž nyní působí v Piešťanech.

Jak už bylo řečeno, Piráty v létě potkalo posílení. Tým sice opustil kanadský zadák Brett Palin nebo zkušený útočník Milan Kraft, jenž ukončil kariéru, ale místo nich přišli rakouský zadák André Lakos, slovenský veterán Ľuboš Bartečko, další zkušený útočník Jaroslav Svoboda nebo loňský mistr Jozef Balej.

Základní informace o soupeři

Rok založení: 1945
Klubové barvy: bílá, modrá a červená
Webové stránky: piratichomutov.cz
Stadion: SD Aréna (5 250 diváků)

Hlavní trenér: Jiří Čelanský
Asistenti trenéra: Zdeněk Skořepa a Jiří Veber
Trenér brankářů: Vladimír Dohnal
Vedoucí mužstva: Roman Lauko

Změny v kádru před sezónou 2013/14

Odešli:

Milan Řehoř        – Atyrau (Kaz.)
Brett Palin        – Wolfsburg (Něm.)
Martin Rýgl        – bez angažmá
Petr Macháček      – Bánská Bystrica
Radek Duda         – Plzeň
Milan Kraft        – ukončil kariéru
Miroslav Zálešák   - Pavlodar (Kaz.)
Milan Procházka    - Znojmo
Jar. Hafenrichter  - Fischtown (Něm.)
Filip Seman        - Jihlava

Přišli:

André Lakos        – Vídeň (Rak.)
Tomáš Malec        – Brno
Jakub Stehlík      – Znojmo
Ľuboš Bartečko     – Lev Praha (KHL)
Jaroslav Svoboda   - Lev Praha (KHL)
Vojtěch Kubinčák   - Litvínov
Jozef Balej        - Plzeň
Martin Šagát       - Pardubice

Útočníci:
David Hruška         8 (3+5)
Ľuboš Bartečko       7 (2+5)
Tomáš Divíšek        6 (4+2)

Obránci:
Lukáš Pulpán         3 (1+2)
André Lakos          2 (0+2)

Brankáři:
Miroslav Hanuljak (262 min) 2,75 branky na zápas/úspěšnost 90,77 %
Milan Řehoř       (171 min) 2,46 branky na zápas/úspěšnost 89,23 %

Posledních pět zápasů

9. kolo: Chomutov - Zlín             3:4sn
8. kolo: Chomutov - Pardubice        2:5
7. kolo: Vítkovice - Chomutov        0:2
6. kolo: Chomutov - Slavia           6:7sn
5. kolo: Třinec - Chomutov           6:4

Liberečtí hokejisté zatím herní pohodu a optimální složení jednotlivých formací hledají. Kolísavý výkony poslaly Bílé Tygry až na úplné dno tabulky, ovšem další úspěch je vzhledem k bodové vyrovnanosti ostatních soupeřů může posunout i o několik příček výš.

Petr Nedvěd se vyhoupl na pozici druhého nejproduktivnějšího hráče.

Partu kolem kapitána Nedvěda může hodně mrzet páteční střetnutí v Pardubicích. Liberec odjel na východ Čech v dobrém psychickém rozpoložení, Tygři dokázali jako první tým v letošním ročníku porazit suverénní Slavii a na pardubickém ledě měli k bodovému zisku opět blízko.

Severočeši se dvě třetiny prezentovali účinným stylem hry, vstřelili čtyři branky, dobře bruslili a opírali se o spolehlivý výkon gólmana Schwarze. Jenže závěrečná dvacetiminutovka vše změnila, modrobílí bleskově ztratili vedení 4:2 a hřiště opustili jako poražení. "Jelikož jsme hráli venku, tak jsme měli hru zabetonovat, hrát lépe dozadu a nedopustit, aby soupeř otočil stav," pravil pár minut po utkání asistent libereckého trenéra Milan Černý.

Bílí Tygři však musí dát hlavy vzhůru, vítězství proti Chomutovu by bylo nejlepší náplastí na pošramocené sebevědomí. Začnou šelmy opět kousat?

Útočníci:
Michal Bulíř          8 (3+5)
Petr Nedvěd           8 (2+6)
Tomáš Pospíšil        7 (5+2)

Obránci:
Martin Čakajík        3 (0+3)
Jiří Hunkes           2 (0+2)
Tomáš Voráček         1 (0+1)

Brankáři:
Marek Schwarz (493 minut)     3,04 branky na zápas/úspěšnost 91,83 %
Marcel Melicherčík (50 minut) 3,6 branky na zápas/úspěšnost 81,25 %

Posledních pět zápasů